Články » Odborná témata » Materiály » Masivní dřevo

Přednosti modřínu

Díky svým vlastnostem má modřín sibiřský široké uplatnění ve stavebnictví. Jeho dřevo má následující rozhodující přednosti: Pevnost modřínového dřeva je srovnatelná s dubem.

Palubky ze sibiřského modřínu
Zdroj: Sibirske drevo s.r.o.

Podle metody Brinella má tvrdost 109, a dub 110 jednotek. Hustota dřeva určuje jeho tvrdost a je rozhodně jednou z předností tohoto materiálu, dosahuje hodnoty 660 kg/m3 při 10%ní vlhkosti, což je 1,5 x více než u borovice. Toto dřevo má také vynikající ukazatele tlaku podél vláken, pružnosti a pevnosti v ohybu i ve smyku. Právě kvůli takovým vlastnostem je modřín výbornou surovinou na výrobu parketových prken. Ohnivzdornost je další velmi důležité kritérium při výběru druhu materiálu. Modřín sibiřský má vysokou odolnost vůči ohni a v tomto směru daleko převyšuje ostatní druhy dřevin. Rezistence proti plísni je faktor, který prodlužuje životnost dřeva. Ani modřínu se škůdci z řad hmyzu nevyhnou, na ty je ale nachystána obrana v podobě pryskyřice. Odolnost modřínového řeziva vůči vodě je využívána na dřevostavbách, zejména u venkovních konstrukcí, a jeho charakteristickým znakem je, že při absorpcí vody se stává ještě pevnějším. Na stavbu mostů se dříve používalo právě dřevo modřínu.

Ekologické vlastnosti

Ekologická bezpečnost je zárukou kvalitního života a libovolný druh dřeva je v tomto směru bezpečný a nepoškozuje naše zdraví. Protože modřínové dřevo má nádherný vzhled, nenachází pouze praktické uplatnění, ale vyrábí se z něj i předměty, které naše obydlí zkrášlují. Tepelná vodivost modřínu je o mnoho nižší, než u jiných druhů, což je dané jeho hustotou dřeva a důvod proč se dřevěné podlahy vyrábí především z modřínu, pomáhá uchovávat teplo.

Modřínové dřevo

Velké plochy, osázené modřínem se nachází právě v Rusku, mezitímco v jiných dalších zemích se ho naopak nedostává. Poptávky po kvalitním řezivu z modřínu přichází hlavně ze zemí s pouštními oblastmi nebo s výsadbou stromů, které nejsou pro stavební účely vhodné. Stálými zákazníky jsou Írán, Izrael, Irák, státy SNS, EU a Čína. Poslední země upřednostňuje modřín kvůli jeho odolnosti vůči vlhkosti a právě proto je vynikající surovinou pro stavby domů na vodě. Žádané je především řezivo ve formě hranolů, palubek, blockhausu a podlahových prken. Za hranicemi Ruska se modřín používá především na obložení místností nebo fasád a na výrobu vysoce kvalitního zahradního nábytku.

Zahradní nábytek
Zahradní nábytek

Sibiřský modřín je také oblíbený v Rakousku, kde slouží jako stavební materiál na jejich tradiční dřevostavby. Má vynikající vlastnosti, co se týká tepelné a zvukové izolace a jeho nádherný vzhled umožňuje navrhovat překrásné interiéry i exteriéry. Vlastnosti sibiřského modřínu jej předurčují k uplatnění v loďařství, při stavbě železnic a v mnoha dalších oblastech. Potenciál této dřeviny je opravdu veliký a v kombinaci se současnými technologiemi můžeme dosáhnout jedinečných výsledků v různých oborech.    

Více informací naleznete na:  https://sibmodrin.cz/

 

sibirske-drevo.JPG

 

Sibirske drevo s.r.o.
Ul. Poděbradská 195/7,
Praha 9, Vysočany, 190 00
Tel.: +420 274 778 778
Mail: sibdrevo@seznam.cz
www.sibmodrin.cz

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (2 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (2 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (1 celkem)

  • Jakub Holý: Teak a cedr Úterý 12. Únor 2019 16:52
Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

Veletrh-Wood-Tec-partner.gif logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg logo-pragoligna-partneri.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu   
[CNW:Counter]