Dobrá práce: Žena kouzlí se dřevem a zachraňuje náročné řemeslo - umí toho hodně hračky, nádobí, domky...
Jaroslava Kvasničková z Chvalčova na Kroměřížsku umí ze dřeva vykouzlit tradiční hračky, modely starých chaloupek nebo třeba pomůcky do kuchyně. Je přitom jednou z posledních, kdo toto nádherné, ale pozvolna vymírající řemeslo drží nad vodou. I proto letos obdržela krajský titul Mistr rukodělné výroby.
Pozvánka: Dřevěné hračky z Krušných hor potěší malé i velké
V Oblastním muzeu a galerii v Mostě je otevřena výstava Hračkářský průmysl v Krušnohoří – dvě země – dvě cesty. Expozice mapuje vývoj hračkářství na české i saské straně hranice Krušných hor od jeho počátku až do současnosti s důrazem na vývoj v poválečném období, kdy krušnohorská dřevěná hračka dobývala svět.
Pozvánka: V Polici nad Metují se v jednom muzeu spojilo dohromady dřevo a kov. A můžete si s nimi i hrát.
Stavebnice Merkur je spojená především s kovovými součástkami. Jenže v tematickém muzeu v Polici nad Metují mají teď novou expozici, která se týká dřeva. Jde o několik místností, které zaplnily dřevěné hračky. A dokonce nejsou jen na dívání.
Dobrá práce: Dřevěné mašinky putují z Karlštejna až do Anglie. Originální stavebnice baví děti i dospělé.
Manželé Modrovi z Karlštejna začínali jako typická garážová firma. První kousky dětské stavebnice vyrobili na chatě. Dnes vyvážejí originální hračky do Velké Británie, Francie, Německa i do Estonska. Jejich dílna sídlí v karlštejnském podhradí.
Podnikání: Export hraček je závislý na osobních jednáních
Vývoz českých hraček roste nejen v zemích Evropské unie, ale i na vzdálenějších trzích, třeba v Japonsku nebo Jižní Koreji. Velký zájem je o hračky z přírodních materiálů.