Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality » SUSO - soutěžní přehlídka řemesel

SUSO: Superstar mezi studenty jsou truhlář, zedník a kameník

Nedostatek zručných řemeslníků je v poslední době doslova alarmující a nedokáže jej pokrýt ani zapojení zahraničních pracovníků. Schopný česky hovořící řemeslník tak má stále častěji zaručen nadstandardní příjem a jistou práci na dlouhé měsíce dopředu. Na podporu a rozvoj zájmu o studium takových oborů se konal již 21. ročník soutěže řemesel SUSO, ve které se utkaly desítky mladých studentů ze středních škol z Česka, Slovenska a Polska. Finále proběhlo v rámci veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO Letňanech.

O vítězi finále se rozhodlo v rámci teoretického testu a praktické části zhotovení výrobků za pomocí exkluzivních materiálů dodávaných partnerskými společnostmi. Ty soutěž obohacují o nové technologie a s tím spojenými úkoly, se kterými se museli soutěžící vypořádat. Slavnostní ceremoniál a finálové kolo proběhly za účasti Jakuba Koháka a mnoha dalších hostů, kteří vyhlášení výsledků provázeli.

Truhlář

1. místo - Sedlář Marek, Dušek Lukáš (SOU Hluboš)
2. místo - Martin Dacho, Viliam Púček (SOŠ drevárska, Spišská Nová Ves)
3. místo - Kaščák Martin, Beneš Dominik (Střední škola řemeslná, Jaroměř)

Zedník

1. místo - Wierzbicki Pawel, Kamil Satarowski (CKZiU nr 1 Raciborcz)
2. místo - Landa Jakub, Žucha Matěj (SPŠ strojní a stavební Tábor)
3. místo - Štefan Luzar, Daniel Moravec (SOŠ stavebná, Nitra)

Kameník

1. místo - Lukáš Středa (AKADEMIE - VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou)
2. místo - Lucie Petříčková (AKADEMIE - VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou)
3. místo - Kristýna Cvejnová (SPŠ kamenická a sochařská, Hořice)

Výchozí reklama

V rámci soutěže měli studenti možnost pracovat se špičkovými materiály partnerských firem a obohatit se o praktickou zkušenost. Motivací soutěžícím byli pak zajímavé ceny a prestižní ocenění v konkrétním soutěžním oboru.

Letošní finále oslavilo dvacetiletou spolupráci s generálním partnerem, společností Wienerberger, cihlářský průmysl. „Kvalita zdění Porotherm byla v podání soutěžících vynikající, porotcování tak bylo opravdu velmi velmi obtížné,“ sdělil Daniel Uskokovič, porotce disciplíny Porotherm a dodal: „Je radost vidět, jak to tihle budoucí zedníci zvládají. Tyhle momenty jsou důležité jak pro nás jako generálního partnera, tak i pro ně, kteří stojí na začátku své kariéry.“

Soutěžící zedníci

Novým partnerem se letos stala společnost Schiedel, výrobce komínových systémů. Zadání pro účastníky finálového kola soutěže si připravila také společnost Heluz, která podniká v oblasti broušených cihel. Hlavním partnerem soutěže byl také Magistrát hlavního města Prahy.

Všechny partnerské společnosti vnímají spolupráci jako jedinečnou příležitost budovat své renomé a učit budoucí profesionály pracovat se svými technologiemi. Vychovávají si tak klienty na desítky let dopředu, navíc profesionály proškolené tím nejlepším možným způsobem.

„V době přející digitálním technologiím a tzv. měkkým disciplínám klesá zájem studentů o řemeslnické obory. To však paradoxně vede k tomu, že zatímco na trhu práce hledají uplatnění tisíce ’facebookových specialistů’, sehnat kvalitního řemeslníka je prakticky nemožné. Takoví lidé mají a vždy budou mít práci jistou, v posledních letech i velmi solidně zaplacenou a navíc si mohou celý profesní život užívat jedinečného pocitu, že jejich práce má smysl a jsou za ní hmatatelné výsledky,“ říká manažer soutěže David Surmaj.

Soutěž vznikla v roce 1996 jako doprovodný program ke stavebnímu veletrhu FOR ARCH. Jejím smyslem byla od počátku podpora řemesla nejenom v České republice. Formou popularizace stavebních řemesel se tak snaží zvýšit zájem žáků základních škol o stavební řemeslné obory na straně jedné, na straně druhé zainteresovat podnikatelskou sféru a společně s odbornými školami vybudovat ve všech regionech ČR základnu pro výběr budoucích kvalifikovaných řemeslníků.

Více informací naleznete na www.suso.cz.

Odpovědný manažer: David Surmaj
T.: +420 222 891 143
| surmaj@abf.cz

Kontakt pro média: Jiří Bažant, Omnimedia, s.r.o.
T.: +420 606 282 673 |
j.bazant@omnimedia.cz

Hlavní partner finále: Magistrát hlavního města Praha
Generální partner: Wienerberger, cihlářský průmysl a.s.
Hlavní partneři: XELLA CZ s.r.o., Schiedel, s.r.o., LB Cemix, s.r.o., HELUZ cihlářský průmysl, Štátny inštitút odborného vzdelávania

Hlavní partner oboru truhlář: HOUFEK a.s.
VIP Partner: Ramia
Partneři: DeWalt, Mafell
Odborný partner oboru truhlář: VOŠ a SPŠ Volyně, Asociace malých a středních podnikatelů ČR
Hlavní mediální partner: časopis Stavebnictví
Hlavní mediální partner oboru truhlář: Dřevařský magazín

Mediální partner oboru truhlář: Truhlářský portál, Stolaři-truhláři.cz

Mediální partneři: České stavby, Český rozhlas, Build Info, Deník, Učitelské noviny
Záštita: MŠMT, MPO, MHMP, HK ČR, AK ČR, SPS v ČR, AČN, AMSP ČR

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
4.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

4.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu