Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality

Tři tisíce Stromů svobody se už našly, stovky dalších budou vysazeny

Počitadlo projektu Stromy svobody 1918-2018 organizované Nadací Partnerství se zastavilo na čísle tři tisíce. Informoval o tom PR manažer Nadace Partnerství David Kopecký.

LISTOPAD 1918 - LÍPA V MĚLKOVICÍCH U USEDLOSTI Č.P. 309
Zdroj: www.stromysvobody.cz

Právě tolik stromů vysazených v posledních sta letech v rámci osmičkových roků a dalších jubileí se podařilo zmapovat díky zapojení stovek místních komunit z České republiky. Necelá třetina stromů pochází ze Slovenska. Stovky nových se k nim mají přidat letošní podzim. Nadace Partnerství totiž plánuje na tradici jubilejních stromů navázat celorepublikovou hromadnou výsadbou. „Přesně za měsíc startuje tak zvané Dny pro Stromy svobody, který poběží od 20. do 28. října. V rámci něj i během celého podzimu vysází obce, školy, firmy, spolky i jednotlivci stovky nových Stromů svobody, aktuálně jich evidujeme již přes sedm set. Chceme, aby každý, kdo plánuje spojit oslavy výročí s výsadbou stromů, tuto akci zaregistroval na www.stromysvobody.cz,“ prozradil Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

Výchozí reklama

K oslavám se hromadně připojují také spolky a organizace, které jsou historicky s tradicí Stromů svobody pevně spjaty a staly se tak přirozenými partnery kampaně. „Stoleté výročí Československa se bude slavit výsadbami Sokolských lip. Také Orel vysází stromy na významných místech spjatých s jeho činností, jako je Svatý Hostýn nebo v Babicích svázaných s knězem Václavem Drbolou, obětí politických procesů 50. let. Desítky akcí zorganizují nebo podpoří Sdružení dobrovolných hasičů v rámci každoroční ankety Dobrovolný hasič roku. Hromadnou výsadbu symbolické stovky stromů plánuje i Československá obec legionářská,“ vypočítává koordinátorka kampaně Zuzana Šeptunová.

Sázení významných stromů rezonuje také mezi firmami. „Náš partner Asociace malých a středních podniků vybízí své členy, aby rovněž zorganizovali své podnikové výsadby. Sázet bude například Rodinná firma roku 2014 LIKO-S ze Slavkova u Brna. Řada firemních partnerů jako Arboeko, Nano Energies, GSL, Českomoravský cement nebo Premiato podpořili kampaň darováním stromů,“ líčí Miroslav Kundrata. Mezi hlavní organizátory slavností pak tradičně patří obce a školy.

Individuální výsadby doplní také dvě hromadné, za kterými stojí generální partner kampaně Lesy ČR spolu s Lesy Slovenskej republiky. 17. října proběhne u příležitosti lesnické konference pořádané slovenským státním podnikem sázení Jubilejního háje v Čiernom Balogu. Hned týden na to 26. října dají semenáčky základ novému Jubilejnímu háji v Lesnickém a mysliveckém muzeu na Buchlově. „Obě akce navazují tradici lesnických výsadeb pamětních hájů, která se datuje od roku 1928. Takových hájů a hájků se nám podařilo v Česku objevit čtrnáct, na Slovensku je jich pak ke třiceti,“ vysvětluje Zuzana Šeptunová.

Nadace Partnerství pak plánuje udělat pomyslnou tečku za kampaní na výročí 17. listopadu. „Společně se spolutvůrcem kampaně společností Arboeko a obcí Mnetěš chceme v symbolické lokalitě pod horou Říp vysázet se všemi našimi partnery novou Alej svobody,“ prozradil Kundrata.

Další informace na: www.stromysvobody.cz a http://www.facebook.com/stromysvobody
Naše voda, ilustrační foto Nadace Partnerství

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Kategorie článku

Články » Aktuality

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg logo-pragoligna-partneri.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu