Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality

Marionety, javajky, znáte rozdíl?

Stanislav Smolík je původem ze Stříbra. Druhý domov našel v Plzni, na pracovišti, kde se věnuje historii a opravám starých exponátů, mezi nimi i loutek. (video)

Výrobce loutek Stanislav Smolík
Zdroj: https://plzen.rozhlas.cz

A protože mu rozbité loutky učarovaly, rozhodl se zkusit udělat také nějaké nové. Zadařilo se a dnes už si loutky pravidelně vyrábí sám. Jsou to marionety, tedy loutky vedené shora na provázcích.

Stanislav Smolík při práci na dřevěné loutce
Stanislav Smolík při práci na dřevěné loutce

Základem je dobré dřevo a nářadí

K výrobě loutky musíte mít dobré vybavení a pěkně vysušené lipové dřevo. Základem je přímočará pilka, dláta různých velikostí, dřevěná řezbářská palice, smirkový papír. Obrys loutky se nejdřív nakreslí na dřevo, obřízne pilkou a pak už je to o trpělivosti. Do dřeva ťukáte velkým dlátem a pak menším a menším a ještě menším… Detaily se dolaďují tím úplně nejmenším. Nakonec vše ohladíte jemným smirkovým papírem.

Výchozí reklama

Šaty nechává na ženách

Hotovou loutku je potřeba obléci. Stanislav Smolík nějaké šaty ušil sám, ale pak uznal, že ženy to umí lépe. Tady mu pomáhá kamarádka švadlenka nebo jeho přítelkyně Hanka. Loutky pan Smolík neprodává, rozdává je pro dobrý účel. Jdou k dětem nebo také k autistickým lidem, jim hra s loutkami přibližuje sociální chování muže k ženě apod.

Loutky Stanislava Smolíka
Loutky Stanislava Smolíka

Loutek je hodně druhů

Nejznámější jsou marionety, klasické loutky ovládané shora, obvykle pomocí provázků. Nejmenší děti znají maňásky, kteří se navlékají na ruce. Oblíbené jsou také loutky na tzv. černé divadlo, kdy vodiči mají často i dost velké loutky při těle. Novinkou posledních dvaceti let jsou javajky, což jsou loutky vedené tyčkami nebo dráty, ale zespodu.

VIDEO:

autor: Martina Sihelská
zdroj: Český rozhlas Plzeň
Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg logo-pragoligna-partneri.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu