Dobrá práce
Dobrá práce: Trh nám ukázal, co se líbí, jsou to truhly. V Havlíčkově Brodě je vyrábějí v sociální dílně.
Herec, moderátor, ale i vystudovaný ekonom Viktor Harangi vede sociální družstvo Nos Vadum v Havlíčkově Brodě, které se postupně snaží stát soběstačným ... V truhlárně pojmenované Vem dřeva kus, se klienti naučí základy práce se dřevem. Vzniká tady nový nábytek ze starého, renovovaný nábytek, dřevěné truhlíky na balkón nebo velké truhly z masivního dřeva.
Dobrá práce: Pohled do dílny českodubského řezbáře Jindřicha Součka
Jak dlouho už pan Souček se dřevem pracuje? Proč se truhlařině nevěnoval pracovně? Jakou roli v jeho životě sehrála dřevěná loutka? Proč přestal vyřezávat a jak se dostal k soustruhu na dřevo? A které dřevo je nejlepší na soustružení dřevěných kořenek? Poslechněte si rozhovor.
Videonávod - Dřevo z kouta: Výroba dubového stolu
Ve videoseriálu "Dřevo z kouta" se dozvíte jak vyrobit poctivý dubový stůl včetně tradičních truhlářských technik jako je svlak nebo čepování. Postupně uvidíte techniky rozmítání, omítání, srovnávání, tlouškování, lepení, tlouškování napřesno, zakracování, dlabání, formátování, výrobu svlaků, frézování, broušení a natírání. Ufff ...
Dobrá práce: Manželé dávají druhý život thonetkám. Obří poptávku vybudovali bez výloh i e-shopu.
V zapadlém vnitrobloku na pražské Palmovce se skrývá útulná dílna. V řadách jsou tu vyskládané stovky starých židlí v nejrůznějším stavu. Některým chybí sedáky, jiné mají odřené opěrky a další trápí popraskaný výplet. Pod šikovnýma rukama Darii a Filipa Truhlářových se ale opět mění v přepychové kousky nábytku.
Dobrá práce: Zlaté české paličky. Udržet bubeníkům rytmus pomáhá malá manufaktura
Než se dostane do rukou bubeníka, třicetkrát ji musí někdo vzít do ruky. A pak zvážit, změřit, usušit, ohoblovat, vybrousit, nalakovat, označit a zabalit. Život paličky ale není jepičí. Naopak, její odolnost musí být stoprocentní – a to umí zaručit jen ruční výroba. Automatický stroj to nesvede a na světě je jen málo firem, které to dovedou. Patří mezi ně i malá manufaktura na jihu Čech. Jak vypadá ruční výroba bubenických paliček v českých podmínkách, odhaluje obrazová galerie.
Dobrá práce: V Holešově studenti vystavují dokonalé řemeslo: Ze dřeva vyrobili i jízdní kolo
Krásné stoly a lavice, ale i třeba glóbus nebo jízdní kolo. To vyrobili studentů Střední školy nábytkářské a obchodní z Bystřice pod Hostýnem. Jejich práce jsou k vidění v prosklených arkádách holešovického zámku.
Český muzikant používá k výrobě kytar originální materiály
Nástroje s příběhem, z nichž každý je unikát, vyrábí v malé dílně v Rybníkách na Znojemsku muzikant a kytarář Jan Fic. Jako materiál používá staré trámy, elektrickou kytaru umí zhotovit i z poškrábané desky stolu nebo ze dřeva, které 4500 let leželo v bažině.
Řezbář Jaroslav Frencl dělal madonu pro Strakonice a udělal už téměř tisíc betlémů
Na palci levé ruky má dodnes jizvu. Je to památka na první pokusy šestiletého kluka s pilkou. „Řezal jsem něco ve sklepě tak divoce, že jsem si nařízl prst,“ vzpomíná 59letý Jaroslav Frencl z Volyně na Strakonicku, který patří mezi současné nejvýznamnější jihočeské řezbáře. Nedávno dokončil sochu Strakonické madony.
Neživí mě to, ale baví mě to, říká o své práci dřevotoč Jiří Hurych. Každá jeho miska má svůj příběh
Někdo truhlaří, někdo řezbaří, Jiří „Ghur“ Hurych z Nelahozevsi dřevotočí. Původní profesí vychovatel v dětském domově začal před čtyřmi lety s jedním dlátem a vypůjčeným soustruhem. Dnes jeho dřevěné misky křehkostí připomínají porcelán. Navzdory sukům a prasklinám jsou dokonalé, zůstává v nich totiž kus umělcovy duše.
Dobrá práce: Patobox jsou české ekologické skládací boxy s dlouhou životností
Patobox je česká rodinná firma z Liberce, která vyrábí ekologické, skládací boxy s dlouhou životností. Tyto jedinečné přepravky se vyznačují až 20 kilogramovou nosností. Výrobek je rovněž voděodolný a komponenty na výrobu čerpá výhradně od lokálních dodavatelů.
„Přál bych si, aby lidé dokázali ocenit dokonalou krásu nedokonalosti,” říká autor dřevěných hodinek Robs
Dřevo je úchvatný materiál. To ví i Roman Berčák, který se po zhlédnutí několika videí rozhodl začít dřevo soustružit a dnes jako jediný v ČR ručně vyrábí dřevěné hodinky včetně řemínků. Na kontě má přes 170 hodinek s unikátním designem na zakázku a ve svém řemesle se vytrvale zdokonaluje. Cesta od obrazovky do dílny je kratší, než byste čekali, takže jestli máte nějaký svůj vysněný projekt, který zatím jen obdivujete očima, neváhejte a inspirujte se ze vzniku dřevěných hodinek Robs.
Marionety, javajky, znáte rozdíl?
Stanislav Smolík je původem ze Stříbra. Druhý domov našel v Plzni, na pracovišti, kde se věnuje historii a opravám starých exponátů, mezi nimi i loutek. (video)
Dobrá práce: Dřevěné mašinky putují z Karlštejna až do Anglie. Originální stavebnice baví děti i dospělé.
Manželé Modrovi z Karlštejna začínali jako typická garážová firma. První kousky dětské stavebnice vyrobili na chatě. Dnes vyvážejí originální hračky do Velké Británie, Francie, Německa i do Estonska. Jejich dílna sídlí v karlštejnském podhradí.
Dobrá práce: Jak se dělá nábytek v Japonsku? Jde to i bez hřebíků, lepidel a voní...
Rukodělných dovedností si v Japonsku považují, ať už se týkají keramiky, laku, bambusu, papíru, hedvábí, nebo jiných materiálů. Reportérka Marie Machytková navštívila otevřenou dílnu skupinky Japonců, kteří se věnují práci se dřevem. A každý tak trochu po svém. Ať už ale vyrábějí zdánlivě obyčejné jídelní hůlky, nebo složitý a umělecky hodnotný nábytek, všechny spojuje láska ke dřevu. A nejvíc k tomu cypřišovému.
Dobrá práce: Poradenství ho nebavilo, dal se na výrobu per. Píší jimi i prezidenti
Práce v poradenské firmě ho nebavila, tak se pustil do výroby psacích per. Jeho výrobky píšou prezidenti i dalajláma. Cena jednoho pera obecně začíná na třech tisících. Nejdražší, které má Dominik Smrek ve skříni a je neprodejné, by odhadem vyšlo na 100 tisíc korun.