Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality » Pozvánky

Pozvánka: Novou výstavu nazvanou DÍL(n)A STAVEBNÍHO TRUHLÁŘSTVÍ můžete navštívit v Plasích

Do práce truhlářů vás zasvětí dřevem vonící výstava nazvaná Díl(n)a stavebního truhlářství, kterou v letošním roce otevřelo Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea v Plasích na severním Plzeňsku. Děti i dospělí uvidí nejen hotové výrobky, ale i nářadí a nástroje, dozvědí se celý postup výroby dveří, jak fungují jednotlivé truhlářské spoje a k čemu se používají. Během prohlídky si mhou zájemci prohlédnout i historickou truhlářskou dílnu.

Truhlářská dílna
Zdroj: muzeum-plasy.cz

„Snažili jsme se zde vytvořit malou scenérii, která přiblíží, jak vypadaly ruční truhlárny dřív, než tam nastoupily stroje, které známe dnes,“ řekl autor výstavy Lukáš Hejný.

Návštěvníci zde uvidí třeba soustruh na nožní pohon. Princip roztáčení je podobný jako u šlapacího šicího stroje. „Stroje fungovaly a běžně se používaly až do nástupu elektrifikace. Vytvářely se na nich nejrůznější rotační prvky, jako jsou kuželky do zábradlí, násady a podobně,“ dodal Lukáš Hejný.

Staré truhlářské stroje

Výchozí reklama

Centrem truhlárny je hoblice. Na ní se odehrával celý proces výroby. „Není to jako dnes, když se postupuje od jednoho stroje k druhému. Tady ten výrobek ležel upnutý na hoblici a probíhalo opracování přímo na ní,“ popsal Hejný.

Expozice parket

Na výstavě najdete bohatou přehlídku běžných typů parketových podlah používaných v českých zemích, doplněnou luxusními parketovými dílci z měšťanských domů a zámků.

Expozice parket

Autoři se v této části snaží vysvětlit rozdíl mezi parketou a vlýskem. Parketa je čtvercový prvek, který se pokládá vcelku. Vlýsky, které máme většinou doma, jsou složené z jednotlivých prkének a skládají se do vzorů, zpravidla do tzv. „rybiny“.

Výstava má nadchnout děti

„Pro děti je třeba připravena parketová skládačka, z které lze udělat velké množství vzorů. Skládačka se pak vloží do domečku, který je opatřen zrcadly. Díky nim děti vidí, jak by z jejich kousku vypadala celá parketová podlaha,“ vysvětlila pracovnice muzea Kristýna Koderová.

Skládačka parket pro děti

Výstava Díl(n)a stavebního truhlářství je v Centrum stavitelského dědictví Plasy otevřena každý den od úterý do neděle od 9 do 17 hodin až do 1. listopadu.

autorky: Martina KlímováIva Kokešová
zdroj:Český rozhlas Plzeň

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu