Široká nabídka řeziva v Kili
Téměř každý jistě ví, že Kili nabízí řezivo. Věděli jste ale, že v Kili seženete řezivo na stavbu domu až po materiál na přípravu vaší nové pergoly či terasy? Podívejte se na krátký výčet našeho sortimentu v oblasti řeziva.
Dobrá práce: Thomas Dambo rád schovává Trolly různě po lesích
Dánský umělec Thomas Dambo opustil svou původní práci, aby se stal umělcem, který ukazuje lidem, že krásné věci se dají udělat i z odpadů. A nejikoničtějšími realizacemi se v jeho případě stali obří severští trollové postavení z odpadního dřeva.
Společnost MATRIX se snaží přispívat k udržitelnému hospodaření v lesích
Obavy ze změn klimatu rostou. S tím je spojená odpovědnost světového společenství za snížení uhlíkové stopy každého jednotlivce i organizací. Odpovědné chování již není volbou, je to prostě nutnost. Jedním z jednoduchých způsobů, jak zlepšit udržitelnost ve stavebnictví, je používat více dřevěných výrobků.
Dobrá práce: Žena kouzlí se dřevem a zachraňuje náročné řemeslo - umí toho hodně hračky, nádobí, domky...
Jaroslava Kvasničková z Chvalčova na Kroměřížsku umí ze dřeva vykouzlit tradiční hračky, modely starých chaloupek nebo třeba pomůcky do kuchyně. Je přitom jednou z posledních, kdo toto nádherné, ale pozvolna vymírající řemeslo drží nad vodou. I proto letos obdržela krajský titul Mistr rukodělné výroby.
Měsíční dřevo – zapomenutá tradice ožívá, odborníci kroutí hlavou
Měsíční fáze způsobují příliv a odliv, divoké úplňkové sny nebo vznik takzvaného měsíčního dřeva. Naši dědové s ním pracovali v lese běžně, rychlá těžba ve velkém už je následovat nechce. Kdo si ale trochu počká a dovolí přírodě nachystat ten nejlepší materiál, získá dřevo, které odolává škůdcům a plísním, má větší hustotu a je rozměrově stabilnější. Proč se na takové výhody zapomíná? Lze staré postupy skloubit s moderní technikou a ekonomickými nároky?
Inspirace: Řemesla nenecháme umřít, rozhodli se na Valašsku. A zapojili děti
Dům dětí a mládeže ve Valašských Kloboukách nabízí kroužek pro mladé řemeslníky. Děti se v něm naučí pracovat se dřevem, kovem či kůží. A používat tradiční nástroje. V regionu řemesla stále udržují, díky tomu se děti mají od koho učit.
Chata jako kajuta lodi
Rozlohou nevelká chata, maskovaná opalovanými modřínovými prkny, umístěná v zeleni nad Vranovskou přehradou, překvapuje vším, co se pod její střechu vešlo. Nabízí zázemí rodině majitele, ale i návštěvám. Poskytuje dostatek prostoru k večernímu posezení i spánku. V každém koutě domu se skrývají nenápadné úložné prostory, každá věc má své místo stejně jako v kajutě lodi.
Dát čtyřletému klukovi do ruky ostrý nůž je bezpečnější než mu dát tablet, říká řezbář
Snad každý rodič se někdy v předvánočním stresu zamyslí nad tím, že by možná raději svému dítěti vyrobil hračku vlastnoručně, než absolvoval kolečko po obchodech nebo procházel stránky e-shopů. Tato dovednost se ale dnes spíš vytrácí. Přesto hračka, kterou rodič vyrobí sám, může dítěti přinést mnohem víc než ta koupená.
Pozvánka: V Polici nad Metují se v jednom muzeu spojilo dohromady dřevo a kov. A můžete si s nimi i hrát.
Stavebnice Merkur je spojená především s kovovými součástkami. Jenže v tematickém muzeu v Polici nad Metují mají teď novou expozici, která se týká dřeva. Jde o několik místností, které zaplnily dřevěné hračky. A dokonce nejsou jen na dívání.
Dobrá práce: V Holešově studenti vystavují dokonalé řemeslo: Ze dřeva vyrobili i jízdní kolo
Krásné stoly a lavice, ale i třeba glóbus nebo jízdní kolo. To vyrobili studentů Střední školy nábytkářské a obchodní z Bystřice pod Hostýnem. Jejich práce jsou k vidění v prosklených arkádách holešovického zámku.
Nejvíc hrdý jsem na své dvě poslední knihy. Je tam pohled na dřevo, jaký hned tak nikde nevidíte, říká výtvarník Patřičný
Na konci roku 2020 připravoval pro Národní zemědělské muzeum expozici s názvem Tajemství dřeva. Současná situace mu ale zkřížila plány. Nejen o zrušené výstavě, ale také o práci se dřevem, které je nejčastějším materiálem jeho uměleckých děl, mluvil výtvarník Martin Patřičný s Lenkou Vahalovou.
Představujeme: Dřevo, na rozdíl od člověka, pracuje pořád. Humorné heslo z Maršovic
V Maršovicích u Nového Města na Moravě vyrábí v rodinné firmě TR styl nábytek na míru, dárkové i atypické předměty ze dřeva.
Chceme dřevo zrovnoprávnit, říkají autoři případové studie zabývající se velkokapacitními dřevostavbami
Dostat více dřeva do velkých měst a začít stavět i vícepodlažní administrativní či bytové komplexy z tohoto obnovitelného materiálu. To je vizí Nadace dřevo pro život, která se spojila s absolventy Ústavu architektury Fakulty stavební VUT Martinem Velflem a Jakubem Sedláčkem a nedávno představila případovou studii podrobně mapující limity i přínosy dřevostaveb v městské zástavbě. Autoři studie doufají, že se podaří změnit zastaralou legislativu i vnímání dřeva jako nevhodného materiálu pro výstavbu developerských projektů.
V brněnských městských lesích letos přibude 1,3 milionu stromů
Lesy města Brna letos na podzim vysadí rekordních 550 000 nových stromů. Dohromady s jarní výsadbou tak přibude za letošní rok v Brně a okolí 1,3 milionu stromů. Důvodem rozsáhlé výsadby je zvýšená těžba kvůli kůrovcové kalamitě.
Český muzikant používá k výrobě kytar originální materiály
Nástroje s příběhem, z nichž každý je unikát, vyrábí v malé dílně v Rybníkách na Znojemsku muzikant a kytarář Jan Fic. Jako materiál používá staré trámy, elektrickou kytaru umí zhotovit i z poškrábané desky stolu nebo ze dřeva, které 4500 let leželo v bažině.