Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality

Jsou mladí řemeslníci na roztrhání? Přijďte se podívat do Lysé nad Labem!

Jsou mladí řemeslníci šikovní a zruční? Poradí si s výstavbou zdi či komínu podle nákresu? Zvládnou různé stavební technologie? Středočeši a pražané se o tom mohou přesvědčit na druhém postupovém kole Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, které proběhne od 17. do 18. února na Výstavišti v Lysé nad Labem při výstavě Stavitel. Celkem se zde utká 26 řemeslníků z 8 škol. Zápolit bude 7 družstev truhlářů a 6 družstev zedníků.

Ti nejlepší z nich postoupí do celorepublikového finále, které proběhne v Praze při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2012. Generálním partnerem soutěžní přehlídky je opět společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO upozorňuje na skutečnost, že i přes vysokou poptávku po šikovných řemeslnících, je studentů těchto oborů velmi málo a jejich stav stále klesá. Tomu odpovídá i motto letošního ročníku: „Řemeslníci jsou zkrátka na roztrhání“.

Výchozí reklama

Řemeslo má dlouhodobou perspektivu

„Když před 16 lety SUSO vznikalo, chtěli jsme dát především prostor jednotlivým školám, aby mohly upozornit na kvalitu svojí výuky,“ říká David Surmaj z pořadatelské společnosti ABF. „Dnes jsme bohužel v jiné situaci. Staří řemeslníci odcházejí a není, kdo by je nahradil, protože zájemců o studium řemesel je málo. SUSO se tedy stalo jednou z možností, jak říci mladým lidem, že být zedníkem, truhlářem, obkladačem nebo kameníkem či kamenosochařem má perspektivu a ti šikovní, že nebudou mít problém s pracovním uplatněním.“
O tom, že situace skutečně není příznivá, vypovídají i data: ve školním roce 2010/2011 se ve středočeském kraji nevyučil ani jeden pokrývač, montér suchých staveb nebo čalouník. Oproti předchozímu školnímu roku pak o více než 50 % poklesl počet vyučených tesařů.

Teorie i praxe

I soutěžní kolo v Lysé nad Labem nejprve prověří teoretické znalosti studentů. Poté předvedou budoucí zedníci a truhláři svoje znalosti na praktických úkolech. Pracovat přitom budou jak s různými materiály, tak i technologiemi. Oproti předešlému ročníku si v rámci spolupráce se společností LB Cemix nově vyzkoušejí i nanášení vnějších kontaktních zateplovacích systémů.
„Studenti již pochopili, že umístění v soutěži jim dává šanci získat výhodu při hledání zaměstnání,“ uvádí Surmaj jeden z plusů SUSO. „Stejně tak je i příležitostí pro žáky osmých a devátých tříd, kteří se zde mohou seznámit se specifiky jednotlivých povolání a podívat se na řemeslo „naživo.“

Zapojit se mohou i diváci

Cílem SUSO však je i udělat radost. Zahradní podnožky vyrobené studenty oboru truhlář tak potěší děti v Dětském domově Nymburk. V rámci SUSO si však budou moci zasoutěžit i návštěvníci výstavy – v rámci akce proběhne soutěž ve šroubování se společností DeWalt o vstupenku na GRAND PRIX v Brně. Ke zhlédnutí zde bude i exhibice uměleckého zpracování stavebního materiálu designérem Jiřím Ježem, zájemci si mohou vytvořené výrobky zakoupit.
S výsledky středočeského kola soutěže veřejnost v sobotu 18. února seznámí patron akce Jan Antonín Duchoslav. Poté bude následovat autogramiáda tohoto populárního herce a moderátora.

Více informací naleznete na www.suso.cz.

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO

SUSO je nekomerční projekt, který umožňuje žákům stavebních oborů porovnat svoje schopnosti a zkušenosti. Spolu s tím dává prostor i ostatním zájemcům prohlédnout si řemeslo „naživo“. Organizátorem akce, která již 16 let probíhá v rámci doprovodných programů stavebních výstav a veletrhů, je společnost ABF, a. s. Finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO se koná vždy v Praze při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH.

Kontakt pro média: Lidmila Kábrtová, Omnimedia, s.r.o.
T.: +42 221 419 220 | l.kabrtova@omnimedia.cz

Generální partner: Wienerberger, cihlářský průmysl a.s.
Hlavní partneři: XELLA CZ s.r.o., Schiedel, a.s., KB – BLOK systém, s.r.o., LB Cemix, s.r.o.
Hlavní partner oboru truhlář: WÜRTH, spol. s r.o.
Partneři: STANLEY WORKS, DeWalt, DZP Praha, spol. s r.o.
Hlavní mediální partner: časopis Stavebnictví
Hlavní mediální partner oboru truhlář: Dřevařský magazín
Mediální partner oboru truhlář: Truhlářský Portál
Mediální partneři: Český rozhlas, Stavitel, Scio – www.maturuj.cz, Konstrukce, Učitelský zpravodaj, e-stav
Záštita: MŠMT, MPO, HK ČR, AK ČR, SPS
Odborná garance: Oblastní inspektorát práce

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
0.0/5 (0 hlasů)

Hodnocení článku

0.0/5 (0 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg Ohra_120x90.jpg Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2024 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.