Stromem roku 2013 je jeřáb
Letos už po patnácté vyhlásily Lesy ČR Dřevinu roku. Stal se jí jeřáb, který na našem území zahrnuje bezmála 20 druhů dřevin stromovitého nebo keřovitého vzrůstu. Nejznámější a nejrozšířenější je jeřáb ptačí, krátkověká dřevina, dožívající se maximálně 150 let.
Jeřáb ptačí je původně evropská opadavá listnatá dřevina z čeledi růžovitých, blízká příbuzná jabloní, hrušní a dalších ovocných dřevin. Je to pionýrská dřevina, rostoucí na nejrozmanitějších druzích stanovišť. Nejlépe se jí však daří na půdách chudších, kyselejších. Hojně se vyskytuje i ve volné krajině, kde byla často vysazována jako aleje podél cest.
Jeřáb ptačí je oproti jiným našim dřevinám relativně krátkověký – dožívá se kolem 100 až 150 let. Dorůstá obvykle do 15 metrů výšky. Má šedou, hladkou a ve stáří lehce brázditou kůru. Plodem jsou oranžově červené malvice (jeřabiny). Dozrávají koncem léta a tvoří významnou složku potravy lesní zvěře a ptactva.

Dřevo jeřábu ptačího je poměrně tvrdé a ohebné, užívá se k např. výrobě holí, násad, dýhy nebo hudebních nástrojů. Syrové plody jeřábu ptačího mohou u člověka vyvolat lehčí otravu. V historii ale bylo objeveno několik sladkoplodých odrůd přirozeného původu, poživatelných i za syrova, které pak byly dále šlechtěny.
"Nejznámější je jeřáb moravský sladkoplodý, jehož záměrné pěstování je udáváno od první poloviny 19. století v Ostružné na Šumpersku. V Rusku je to nevežinský jeřáb. Dalšímu šlechtění této odrůdy se věnoval také věhlasný ruský šlechtitel a ovocnář Ivan Vladimirovič Mičurin (1855 – 1935)," uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Výhodou sladkoplodých jeřábů je mimo jiné skutečnost, že u nich zůstává zachována odolnost proti nepříznivým podmínkám a lze je tedy pěstovat i tam, kde už jiné ovocné dřeviny nejsou schopny úspěšně růst. I proto Lesy ČR podporují spolu s Olomouckým krajem a Městem Jeseník projekt Návrat jedlého jeřábu na Jesenicko.
Zbývající domácí druhy jeřábů jsou převážně keřovitého vzrůstu. Mnohé jsou výsledkem přirozeného mezidruhového křížení různě starého data. Některé z nich jsou vázány na velmi malá území (jedná se o tzv. endemity), navíc s počtem pouhých několika desítek či stovek jedinců. S ohledem na jejich vzácnost jsou většinou zařazeny do tzv. červeného seznamu ohrožených druhů.
Jeřáb sudetský a jeřáb český náleží mezi zvláště chráněné druhy. V horských oblastech Krkonoš, Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku roste poddruh jeřáb ptačí olysalý, dorůstající jen asi do 3 m výšky a lišící se především brzy olysávajícími pupeny, spodní stranou lístků a eliptickými malvicemi. V poslední době se také oživuje zájem o vzácné, regionálně se vyskytující jeřáby, zejména jeřáb břek a jeřáb oskeruši, vázané na teplomilnější oblasti státu. Hlavní význam všech druhů našich jeřábů spočívá zejména ve zvyšování biologické rozmanitosti naší přírody.
Strom roku je kampaň vyhlašovaná společností Lesy České republiky (LČR). V rámci svých výchovných a vzdělávacích aktivit je vyhlašována po řadu let jedna dřevina, která je v daném roce přibližována široké veřejnosti.
Stromy roku (Lesy ČR):
Strom roku 2013: | Jeřáb |
Strom roku 2012: | Tis červený |
Strom roku 2011: | Jilm |
Strom roku 2010: | Bříza |
Strom roku 2009: | Habr obecný |
Strom roku 2008: | Jasan |
Strom roku 2007: | Topol |
Strom roku 2006: | Modřín |
Zdroj: novinky.cz, Lesy ČR, Wikipedie
Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Novinky a akce na LIGNA 2025: Co nesmíte minout?
- Ligna 2025 - Hlavní témata veletrhu: Propojení, udržitelná výroba a kompozitní dřevo
- Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
- Kariérové poradenství na Přímce nabídlo žákům nejen osobnostně rozvojové techniky
- POZVÁNKA na veletrh LIGNA 2025
- LIGNA 2025: Klíčový veletrh pro dřevozpracující průmysl
- Pocta tvůrci legendární židle z ohýbaného dřeva ve slavné vile Tugendhat
- Školy: Truhláři z Přímky v ZŠ JUDr. Mareše Znojmo
- Češi vytvoří na EXPO unikátní les z pravěkého dřeva. Čekalo ukryté v zemi
- Objevujte Přímku aneb Moderní zázemí, tradice a kreativita
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře