Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality » SUSO - soutěžní přehlídka řemesel

SUSO: Skills Slovakia dala již potřetí příležitost mladým truhlářům

Ve dnech 17. a 18. dubna 2015 se v rámci třetího ročníku Skills Slovakia, jenž proběhl ve spolupráci se Štátným inštitútom odborového vzdělávania ŠIOV, konalo postupové kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. Na Výstavišti Agrokomplex v Nitře se v rámci výstav DomExpo a Gardenia utkalo 34 řemeslníků z celkem 10 škol z celého Slovenska. Nejlepší řemeslníci ze všech postupových kol SUSO postoupí do celorepublikového finále na veletrhu FOR ARCH 2015, který se bude konat v září v Praze.

Nitra - stolaři při práci
Zdroj: SUSO

Postupového kola se zúčastnilo 7 truhlářských týmů a 7 družstev zedníků. Ze stolařů se nejlépe vedlo Matejovi Chynoradskému a Matejovi Machalovi ze SOŠ obchodu a služieb Trnava. Na druhé příčce se umístili Tomáš M. Peregrim a Branislav Kavecký ze SOŠ sv. Jozefa Robotníka Žilina. Za slovenské zedníky se ve finále utkají zlatí Marek Gruchala a Jakub Kormančík ze SOŠ technické Námestovo a stříbrní Milan Beleš a Dušan Lipták ze SOŠ drevárske a stavebne Krásno nad Kysucou.

Výchozí reklama

ŠIOV a ABF podporují řemeslné obory

Stejně jako organizátor soutěže, společnost ABF, a.s., tak i Štátný inštitút odborového vzdělávania (ŠIOV) sledují stejný cíl, a to podporu a výchovu studentů řemeslných oborů. „Počet zájemců o řemeslo neustále klesá, což cítíme jak na Slovensku, tak v České republice. Rozvíjející se spolupráce představila projekt Skills Slovakia oproti loňsku zase o něco silnější. Cílem je, aby tento projekt byl motivací pro nové a nové řemeslníky. Projekt Skills Slovakia postupně získává u odborných škol a jejich studentů větší prestiž,“ říká Ing. Vlasta Púchovská, zástupkyně ŠIOV. „Řemeslníků bohužel nepřibývá, a tak se je snažíme různými způsoby motivovat ke studiu. Studenti si na soutěži vyzkoušeli například práci s moderními technologiemi, se kterými se většinou setkají až v praxi. I v tomto směru se je tak snažíme připravit na budoucí povolání,“ dodává k tomu David Surmaj ze společnosti ABF, organizátora soutěže.

Skills Slovakia vychovává mladé talenty

Mottem letošního ročníku je heslo „Wanted“, které naznačuje, že nedostatek mladých řemeslníků je alarmující. Na nezájem společnosti o studium řemesel se snaží upozornit také projekt Skills Slovakia, který se letos konal již potřetí a který svým významem pomáhá vychovávat mladé studenty a podporovat je ve studiu řemesel.

 

Studenti se úkolů nebáli

Pro mladé řemeslníky si letos organizátoři připravili nové disciplíny. Zedníci kromě tradičního zdicího materiálu Porotherm či YTONG museli předvést například praktickou ukázku stavby komínového systému Heluz či nanášení strukturálních omítek LB Cemix. Truhláři si vyzkoušeli řezání kotoučovou a přímočarou pilou MAFELL či obsluhu širokopásové brusky Houfek. Venkovní stolky na květiny, které šikovní řemeslníci vyrobili, putovaly do Dětského domova Kolíňany.

Více informací a výsledky soutěžního kola naleznete na www.suso.cz a na www.siov.sk/skills-slovakia.

Skills Slovakia  2015/ DomExpo a Gardenia, Výstaviště Agrokomplex Nitra 

Obor truhlář

1. Matej Chynoradský, Matej Machala SOŠ obchodu a služeb Trnava
2. Tomáš M. Peregrim, Branislav Kavecký SOŠ sv. Jozefa Robotníka Žilina
3. Marek Michňa, Jakub Malast SOŠ Jarmočná 108 Stará Ľubovna
  Obor zedník
1. Marek Gruchala, Jakub Kormančík SOŠ technická Námestovo
2. Milan Beleš, Dušan Lipták SOŠ drevárska a stavebná Krásno nad Kysucou
3. Štefan Luzar, Daniel Moravec SOŠ Nábrežie mládeže 1, Nitra

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO

SUSO je nekomerční projekt, který umožňuje žákům stavebních oborů porovnat svoje schopnosti
a zkušenosti. Spolu s tím dává prostor i ostatním zájemcům prohlédnout si řemeslo „naživo“. Organizátorem akce, která již 19 let probíhá v rámci doprovodných programů stavebních výstav
a veletrhů, je společnost ABF, a.s. Finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO se koná vždy v Praze při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH

Kontakt pro média: Jana Kratochvílová, Omnimedia, s.r.o.

T.: +42 221 419 220 | j.kratochvilova@omnimedia.cz

Generální partner: Wienerberger cihlářský průmysl a.s.
Spoluorganizátor slovenského kola: Štátny inštitút odborného vzdelávania
Hlavní partneři: HOUFEK, a.s., XELLA CZ s.r.o., LB Cemix, s.r.o., HELUZ, cihlářský průmysl
Partneři: Mafell, RAMIA s.r.o., DeWalt
Hlavní mediální partner: časopis Stavebnictví
Hlavní mediální partner oboru truhlář: Dřevařský magazín

Mediální partner oboru truhlář: Truhlářský portál, Stolaři-truhláři.cz

Mediální partneři: Český rozhlas, Deník, České stavby, Učitelské noviny, Build Info, Stavitel, Konstrukce, StavebniNet.cz
Záštita: MŠMT, MPO, HK ČR, AK ČR, SPS v ČR, AČN
Odborná garance: Oblastní inspektorát práce

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu