Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality

Školy: Truhláři z Přímky v krajském kole Mistrovství ČR aneb Vyrob zásuvku z masivního dřeva…

Krajské kolo pro Jihomoravský a Zlínský kraj Mistrovství světa České republiky oboru Truhlář se konalo 22. 11. 2023 ve Slavkově u Brna. Za SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s. r. o. byli nominováni žáci 2. ročníku Jakub Kopecký a Jakub Lamáček. Do celostátního kola se jim v silné konkurenci postoupit nepodařilo, ale střední školu na Přímětické ulici i město Znojmo reprezentovali opravdu důstojně!

Medaile

„Soutěžní kolo obsahovalo pouze praktickou část. Úkolem bylo zhotovení jednoduchého účelového výrobku dle výkresu v časové dotaci 5 hodin. Tři týdny předem jsme obdrželi základní výkresovou dokumentaci a seznam potřebného nářadí, které jsme mohli používat. Pouze ruční nářadí, pomocí Aku vrtačky vrtání a šroubování,“ přiblížil Jakub Kopecký.

Jakub

Jak se poprali se zadáním, představil Jakub Lamáček truhlářskou terminologií,: „Vyrob zásuvku z masivního dřeva SM/BO a PD 4mm. Rohové spojení budou na polokryté ozuby (přední díl) a sdružené čepy (zadní díl). Dno je připevněno pomocí vrutů (vruty 3x20). Broušení vnitřních ploch, montáž zásuvky, dokončení povrchové úpravy broušením a přišroubování úchytky. Úchytky a vruty obdržíš při zahájení soutěže. Materiál bude připraven od tloušťky a šířky s nadmírou 1 mm. Délka všech dílců bude v hrubém rozměru a pouze předek zásuvky bude i od délky s nadmírou 1 mm. Dno zásuvky bude v hrubých rozměrech.

Zásuvky

„Z celkového počtu dvaadvaceti účastníků z jedenácti odborných škol, z toho tří ze Zlínského kraje a osmi z kraje Jihomoravského, se naši žáci na medailových pozicích neumístili, bojovali ale statečně a jejich výrobky jsou na profesionální úrovni. Navázal bych terminologií na Jakuba, abyste měli představu, jak tenká je hranice při udělování bodů: dodržení rozměrů dle výkresové dokumentace, provedení těsnosti spojů u polokrytých ozubů, provedení těsnosti spojů u sdružených čepů, broušení – rádius R5, oblin a celkové broušení, přišroubování dna a úchytky, celkový vzhled výrobku, bezpečnost práce. O pořadí rozhodl celkový počet dosažených bodů, v případě jejich rovnosti čas odevzdání,“ dodal Ing. Karpíšek, vedoucí oboru Truhlář.

Skupina

Naši školu i město, neboť ze Znojma se zúčastnila pouze Přímka, reprezentovali oba Jakubové více než skvěle!

Autor: Mgr. Ludmila Karpíšková

Výchozí reklama
Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Kategorie článku

Články » Aktuality

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg Ohra_120x90.jpg Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2024 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.