Pocta tvůrci legendární židle z ohýbaného dřeva ve slavné vile Tugendhat
Technické podlaží vily Tugendhat hostí až do prvního června výstavu věnovanou práci Josefa Macka, který svými návrhy zásadně ovlivnil podobu ohýbaného nábytku po druhé světové válce v Československu. Jeho židle „tonetky“ dříve patřily k nejběžnějšímu vybavení většiny domácností, dnes jsou spíše luxusním kusem nábytku.
Výstavu Ohýbaný nábytek Josefa Macka připravila obecně prospěšná společnost Národní centrum nábytkového designu už v roce 2022 k nedožitým osmdesátým narozeninám designéra.
„Jeho židle znal svého času snad každý občan Československa, ale jen málokdo si je dokázal spojit se jménem jejich tvůrce,“ uvedl k výstavě instalované v jedné z nejslavnějších moderních staveb světa ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Návrhy slouží jako vzor
Josef Macek (1942–2016) byl absolvent SPŠ dřevařské v Bystřici pod Hostýnem. „V rámci zaměstnání v národním podniku TON se podílel na skladbě výrobního sortimentu, aktivní byl i po roce 1990, kdy firma prošla reorganizací a privatizací. Za čtyři desítky let činnosti ve společnosti specializující se na ohýbaný nábytek vypracoval přes osm set návrhů židlí, křesel, stolů a doplňkového nábytku, devadesát z nich je evidováno v databázi průmyslových vzorů,“ připomněl kurátor vily Tugendhat Michal Kolář.
Síla v jednoduchosti
Jak také výstava ukazuje, Mackovo dílo je nebývale rozsáhlé a jeho návrhy překvapivě různorodé. Vedle tvarově kultivovaných modelů oceněných mnoha významnými cenami jsou zajímavé i zdánlivě „obyčejné“ vzory založené na obměně jednotlivých dílů, vedle modelů vyráběných ve velkých počtech kusů figurují na zakázku navržené židle či křesla a prototypy unikátního tvarového řešení.
Kromě sedacího nábytku z ohýbaného dřeva pro sériovou výrobu pracoval i na dalších úkolech podniku, například na návrzích sedacího nábytku pro Palác kultury v Praze a hotel Praha, na rekonstrukci Národního divadla v Praze. Macek navrhl i divadelní křesla pro rekonstruovaná divadla v Prostějově, Kolíně, Zlíně, Ústí nad Labem a jeho často geniálně zdánlivě jednoduché nápady zůstávají stále nepřekonány.
Výstava je přístupná v technickém podlaží vily zdarma v únoru a březnu od úterý do neděle od devíti do sedmnáct hodin, od dubna do června od desíti do osmnácti. Může ji zpestřit i prohlídka zahrady, která je propojena s další legendární brněnskou vilou Löw-Beer.
Zdroj: Novinky.cz
Autor: Miroslav Homola

Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Novinky a akce na LIGNA 2025: Co nesmíte minout?
- Ligna 2025 - Hlavní témata veletrhu: Propojení, udržitelná výroba a kompozitní dřevo
- Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
- Kariérové poradenství na Přímce nabídlo žákům nejen osobnostně rozvojové techniky
- POZVÁNKA na veletrh LIGNA 2025
- LIGNA 2025: Klíčový veletrh pro dřevozpracující průmysl
- Školy: Truhláři z Přímky v ZŠ JUDr. Mareše Znojmo
- Češi vytvoří na EXPO unikátní les z pravěkého dřeva. Čekalo ukryté v zemi
- Objevujte Přímku aneb Moderní zázemí, tradice a kreativita
- Slovenské stoly ze skejtů. Super!
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře