Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Odborná témata » Materiály

Ochrana dřeva před degenerativními vlivy prostředí

Degenerativní procesy v dřevěných konstrukcích probíhají zejména působením povětrnostních vlivů. Proto tyto konstrukce vyžadují zvláštní péči, díky níž lze jejich životnost značně prodloužit. Přinášíme vám několik typů, jak na to.

Zešedlou vrstvu dřeva tvoří oslabené buňky dřeva, které mohou být slabým článkem mezi nanášeným nátěrem a zdravým dřevem.
Zdroj: Akzo Nobel

U prvního a zároveň i u obnovovacího nátěru je důležité, aby bylo dřevo suché (povoluje se 9- až 12procentní vlhkost), čisté a beze známky biokoroze (infikované prvky je doporučováno vyměnit). V případě obnovovacího nátěru je důležité, aby byl z povrchu odstraněn praskající a odlupující se starý povlak a zešedlé vrstvy dřeva. Zešedlou vrstvu dřeva tvoří oslabené buňky dřeva, které mohou být slabým článkem mezi nanášeným nátěrem a zdravým dřevem. Je nutné zatmelit veškeré úbytky a prasklinky, které mohou shromažďovat vodu. Před zahájením aplikace je také potřeba ukončit práce spojené s úpravou dřeva, např. vrtání, přířez apod. – pokud nebudou tato místa řádně ochráněna, mohou být ohniskem biokoroze.

Výchozí reklama

Ochrana před biokorozí

Dřevo, které bývá vystaveno vysoké vlhkosti, by mělo být předběžně chráněno fungicidním impregnačním napouštědlem. Tento bezbarvý, do hloubky pronikající prostředek zajistí úplnou ochranu dřeva před houbami, způsobujícími modrání a hnilobu. Impregnační nátěr neboli napouštědlo se kvůli fungicidním komponentům používá zejména v exteriéru pro ochranu dřeva proti hnilobně, modrání nebo dřevokaznému hmyzu. Penetruje do hloubky a dlouhodobě chrání dřevo. Vyrovnává savost podkladu a optimalizuje strukturu natíraného materiálu pro nanášení další vrstvy vrchního nátěr, např. lazury.

Lazury

Tenkovrstvá lazura nezanechává na povrchu dřeva film. Zvýrazňuje jeho strukturu a kresbu letokruhů. Silnovrstvá lazura oproti tenkovrstvé lazuře vytváří na povrchu film v závislosti na podílu pevných částic v ní obsažených. Stále však zvýrazňuje strukturu dřeva a nezakrývá léta. Při dodržení správných aplikačních postupů silnější film lazury dřevo lépe chrání před povětrnostními vlivy. Při renovaci dřeva je důležité, aby se materiál renovoval stejným druhem lazury. V opačném případě je potřeba předchozí nátěr zbrousit.

Bezbarvá lazura obsahuje pouze UV absorbéry a neobsahuje pigmenty, které svým složením chrání proti UV záření. Její využití v exteriéru se nedoporučuje. UV záření je zvlášť škodlivé pro degradaci ligninu – složky v struktuře dřeva, která udržuje jeho pevnost. Bezbarvé lazury se používají pro zesvětlení tmavších odstínů.

Schnutí

Schnutí ovlivňuje nejen druh nátěru a jeho složení, ale také druh a skladba dřeva – např. zvýšený obsah pryskyřice nebo tanin, který je obsažen v dubovém dřevě. Schnutí je také ovlivněno vlhkostí dřeva a jeho tvrdostí, která snižuje savost nanášeného nátěru.

Aplikace

Impregnování, lazurování a lakování musí být prováděno vždy ve směru vláken, aby aplikovaná vrstva patřičně pronikla do hloubky dřeva. Důležité je také důkladné překrytí hran a vrcholků dřevěných prvků (příčné řezy). Při nátěru obložení, které ještě nebylo namontované, se doporučuje aplikovat jeden nátěr také ze zadní strany každé části. Každý dřevěný prvek je potřeba natírat bez přerušení. Lze se tak vyvarovat temných skvrn, které mohou vzniknout v místě nanášení vrstev prostředku. Nízká teplota a vysoká vlhkost může výrazně ovlivnit zasychání. Teplota dřeva i přípravku při zpracování by měla být 10 až 25 °C. Vlhkost natíraného dřeva by neměla přesáhnout 16 procent.

Doporučené množství

Při určení nezbytného počtu vrstev a jejich tloušťky je nutno postupovat v souladu s pokyny výrobce u jednotlivých produktů. Příliš malé množství aplikované vrstvy zkracuje ochrannou lhůtu, příliš velké množství může způsobit praskání a odlupování povlaku (obzvlášť v případě prostředků tvořících ochranný nátěr). Všeobecně se doporučuje aplikovat více slabších nátěrů nežli méně silnějších vrstev pro docílení dokonalého efektu. Aplikace tenkovrstvé lazury na silnovrstvou lazuru se nedoporučuje, jelikož se ztrácejí přednosti tenkovrstvé lazury, jako např. hloubková penetrace a zvýraznění kresby dřeva. Povrch již natřený silnovrstvou lazurou snižuje penetraci následného nátěru. Opačný postup je možný a docílí se tak zvýšené ochrany dřeva. Je však nezbytné dodržovat doporučený aplikační postup.

Další faktory

Způsob zpracování, tvar a montáž dřeva ovlivňují jeho trvanlivost. Drsné dřevo, např. řezivo, s ohledem na velké množství drobných vláken, značně pohlcuje vodu a dlouho udržuje vlhkost. Proto je pro použití v exteriérech vhodné použít ohoblované dřevo, které je méně náchylné na působení vody. Tvar dřeva a způsob jeho montáže by měly zjednodušovat odvádění vody. Připevněné dřevo by nemělo přijít do styku se zemí nebo s vodou.

Finální barevný efekt závisí na původní barvě dřeva na množství a také tloušťce nanášených vrstev. Proto se doporučuje provést zkušební nátěr na malém povrchu pro získání jistoty, že výsledkem bude žádoucí odstín. Je to velmi důležité hlavně při použití tmavých barev, jelikož tyto odstíny nelze překrýt světlejšími barvami, a je poté nutné zbrousit dříve nanášené vrstvy. Tmavé barvy má smysl používat pro dřevo horší kvality – dokáže skrýt probarvení a nedostatky povrchu.

Broušení

Broušení mezi vrstvami umožňuje získat dokonale hladký dřevěný povrch. Doporučuje se probrousit první vrstvu prostředku jemnozrnným brusným papírem (150 až 200). Broušení odstraní drobná dřevěná vlákna, která se zvedají při schnutí první vrstvy, také zlepší přilnavost následné vrstvy a dodatečně tak zpevní finální nátěr.

Konzervace

Pravidelné prohlížení dřeva a podchycení případné okamžité konzervace a ošetření prodlužují jeho trvanlivosti. V případě dřevěných povrchů používaných v exteriéru je vhodné dřevo na jaře nebo na podzim prohlédnout, jestli se neobjevily prasklinky, nepoškodil ochranný povlak nebo jestli se nevyskytly biokoroze. Čím dříve objevíme výše uvedená ohrožení, tím efektivněji budeme schopni ochránit dřevo před dalším zničením. Dřevo využívané v lese nebo ve velmi znečištěném prostředí je nutno jednou ročně jemně umýt vodou s malým množstvím neagresivního mycího prostředku. Odstraníme tak potencionální zárodky podhoubí a nečistot, které mohou reagovat s vodou a vytvářet na ochranných povlacích roztoky s korozním působením.

TEXT: Michaela Králová
FOTO: archiv Akzo Nobel

Autorka je brand manažerkou společnosti Akzo Nobel.

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
0.0/5 (0 hlasů)

Hodnocení článku

0.0/5 (0 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg logo-pragoligna-partneri.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu