Materiály
Měsíční dřevo – zapomenutá tradice ožívá, odborníci kroutí hlavou
Měsíční fáze způsobují příliv a odliv, divoké úplňkové sny nebo vznik takzvaného měsíčního dřeva. Naši dědové s ním pracovali v lese běžně, rychlá těžba ve velkém už je následovat nechce. Kdo si ale trochu počká a dovolí přírodě nachystat ten nejlepší materiál, získá dřevo, které odolává škůdcům a plísním, má větší hustotu a je rozměrově stabilnější. Proč se na takové výhody zapomíná? Lze staré postupy skloubit s moderní technikou a ekonomickými nároky?
Trachea: Nábytek vsází na NANO!
Hlavně vyšší odolnost, ale třeba i hebkost… moderní nábytkové povrchy stále více využívají NANO částice, aby déle a lépe sloužily... Připravili jsme aktuální info s Tracheou, českým výrobcem nábytkových ploch do každé místnosti.
Novinka M&T: WC zámek integrovaný do těla kliky
Unikátní autorské řešení wc zámku integrovaného do těla kliky přináší český výrobce M&T.
Do šířky i výšky. Ze dřeva se dá postavit všechno
Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. A možností, jak stavět s respektem k přírodě, je využití dřeva. Neustálé inovace stavebního procesu také umožňují využití tohoto materiálu i pro gigantické objekty, včetně společenských a kulturních budov.
VELUX: Můžeme stavět budovy s nulovou stopou
„Budovy splňující standardy v podobě ventilace a čištění vzduchu by výrazně snížily přenos viru covid-19,“ řekl během konference VELUX Build for Life Joseph Allen, asistent profesora a ředitel Programu zdravé budovy na Harvardské univerzitě. Během architektonického fóra (15.–17. listopadu) zaměřeného na budoucnost vystoupilo více než 90 řečníků.
Démos: Připojte se k prvnímu živému vysílání Démosu
Už ve středu 3. 11. odvysíláme novinky ze světa nábytku na našem facebookovém profilu či webu živě, s moderátory Gabrielou Partyšovou a Honzou Stuchlíkem. Startujeme ve 14:30.
Cedrové palubky s léčivými účinky
Máte již téměř hotovou hrubou stavbu svého domu a je nejvyšší čas se rozhodnout jakým způsobem bude vyřešen interiér a jeho obložení. Jaké palubky si ale vybrat, když je na trhu tak široká nabídka?
Dobrá práce: Zlaté české paličky. Udržet bubeníkům rytmus pomáhá malá manufaktura
Než se dostane do rukou bubeníka, třicetkrát ji musí někdo vzít do ruky. A pak zvážit, změřit, usušit, ohoblovat, vybrousit, nalakovat, označit a zabalit. Život paličky ale není jepičí. Naopak, její odolnost musí být stoprocentní – a to umí zaručit jen ruční výroba. Automatický stroj to nesvede a na světě je jen málo firem, které to dovedou. Patří mezi ně i malá manufaktura na jihu Čech. Jak vypadá ruční výroba bubenických paliček v českých podmínkách, odhaluje obrazová galerie.
Trachea: Cit pro antracit
Černé masivní dřevo, a navíc v drásaném provedení... novinku v nábytkových dvířkách představuje Trachea.
M&T: Kliky? Dnes jedině antimikrobiální!
Na kliku saháme asi nejčastěji, a proto by bylo prima, pokud by dokázala sama likvidovat mikroby.. není třeba stříbra, stačí obyčejná měď či její slitiny… funguje to po staletí… více v tipu od českého M&T.
Trachea: Nemusíte čistit, stačí mít čisto
Antibakteriální povrchy na nábytku jsou nyní hodně poptávané… a zde je jedna novinka mezi nimi – T.effect… a 99,9% bakterií je samo za jeden den pryč.
Návrat dřevěných měst by nám s klimatem mohl pomoci, soudí finští badatelé
Přesun zájmu od krátkodobých produktů z dřevní biomasy, například celulózy či papíru, k materiálům dlouhodobým a vytrvalým, například právě konstrukčnímu dřevu, by mohl minimalizovat negativní dopady těžby na evropské lesy i na uhlíkové úložiště, které reprezentují.
Když chcete rustikální interiér…
Patříte také mezi příznivce interiérů zařízených v romanticky rustikálním stylu? Pak právě vás potěšíme několika šikovnými a designovými tipy na prvky, které vnesou kousek venkova nejen do víkendových chata či chalup, ale i do bytu v paneláku!
JAP: Dveře, které mlží
Novinkově řešené pískované sklo, které přechází do ztracena… netradiční řešení skleněné pískované plochy představuje JAP FUTURE.
Neživí mě to, ale baví mě to, říká o své práci dřevotoč Jiří Hurych. Každá jeho miska má svůj příběh
Někdo truhlaří, někdo řezbaří, Jiří „Ghur“ Hurych z Nelahozevsi dřevotočí. Původní profesí vychovatel v dětském domově začal před čtyřmi lety s jedním dlátem a vypůjčeným soustruhem. Dnes jeho dřevěné misky křehkostí připomínají porcelán. Navzdory sukům a prasklinám jsou dokonalé, zůstává v nich totiž kus umělcovy duše.