10. díl - Zajištění čepu kolíčkem - truhlářské spoje
Ve starém truhlářství se často používaly spoje, které se nelepily, ale spojovaly takzvaně "na sucho". Takto konstruované výrobky bylo možné zpětně rozebírat.
9. díl - Výroba profilované lišty pomocí skládání profilů různých hoblíků (článkovníků)
... aneb jak jednoduše vyrobit pěkně tvarovanou profilovanou lištu.
8. díl - Výroba svlaku pomocí ručních hoblíků
V tomto návodu si ukážeme, jak se pomocí ručního nářadí (hoblíků, pilky svlakovky, ruční pily a dláta) vyrobí svlak. Tento svlak je součástí dvířek misníku a jeho smyslem je zabránit zkroucení materiálu dvířek a udržet je rovná.
7. díl - Opracování složitě vyřezávané hrany tradičním způsobem
Častým prvkem lidového nábytku jsou různé složitě vyřezávané hrany (boky, ozdobné lišty, nohy stolů, sokly a podobně). Na jejich opracování se používá hoblík zvaný pořízník či srovnávač, neboli lidově "vlaštovka". Zde je ukázka postupu při opracování takového hrany - budoucí bok misníku.
6. díl - Truhlaření postaru - Několik tipů pro práci s ručním hoblíkem
Postup ručního hoblování Pro začátek stačí mít alespoň čtyři základní hoblíky, uběrák se zakulaceným želízkem a rovným plazem, hladík, klopkař a macek s klopnou ...
5. díl - Truhlaření postaru - Truhlářské spoje
V minulosti byly vyvinuty různé truhlářské techniky spojování dřevěných dílů. Jsou jednoduché, funkční a v podstatě nepřekonatelné, vyzkoušené staletími ...
Kolík
Kolíky sloužily k zajišťování některých spojů, hlavně čepu a dlabu, čepu a rozporu, a přeplátování. Rozdíl mezi kolíkem a dřevěným hřebíkem je ve tvaru. Hřebík se podélně zužuje do špičky, kolík má stále stejný průměr.
Pažení, paz
Pažení je jednochuchá stará dřevěná konstrukce (jedna z nejstarších), původem tesařská, využívaná k vytváření stěn a příček v hospodářských budovách (odtud slovo přepažit), postupně přenesená i do truhlářských konstrukcí.
Čep a pero
Spoj používaný hlavně na spojování lubů a noh stolů, postranic a čel postelí a kolébek (tam, kde je potřeba začepovat širší prkno). Je to kombinace perka na konci prkna a na něj navazujícího čepu.
Přeplátování
Používá se hlavně na výrobcích hospodářského charakteru (dvířka králíkáren, sítka do oken a podobně).
Hmoždíky
Spoj na hmoždíky se využívá ke spojování větších ploch, například desek stolů nebo vík truhel a úložných prostorů lavic. Hmoždíkům se také říká mašle nebo vlaštovčí ocasy.
Pero a drážka
Spoj se nejčastěji se uplatňuje při pokládce dřevěných podlah, prkených i parketových, dále při sesazování větších desek, například stolních, v konstrukci nábytku, dřevěných obkladů a podobně.
Čep s tažným klínem
Tento spoj je v lidovém nábytku využíván zejména v konstrukci stolů k upevnění zpevňovacích táhel a v konstrukci rozkládacích půlených lidových skříní.
Dlab a čep
Používá se podobně jako rozpor a čep, a dále také například na žebříky, ke spojování lubů a noh u stolů a židlí a jiných rámových konstrukcí.
Rozpor a čep
Spoj lepený i nelepený. Používá se ke spojování pravoúhlých rámů, hlavně u dveří, oken a nábytkových dvířek.