Hmoždíky
Spoj na hmoždíky se využívá ke spojování větších ploch, například desek stolů nebo vík truhel a úložných prostorů lavic. Hmoždíkům se také říká mašle nebo vlaštovčí ocasy.
Spoj na hmoždíky se využívá ke spojování větších ploch, například desek stolů nebo vík truhel a úložných prostorů lavic. Hmoždíkům se také říká mašle nebo vlaštovčí ocasy.
Spoj tvoří dvě části, desky nebo prkna, do kterých se vydlabe hmoždíkové lože ve tvaru dvou protilehlých rybin (v každé desce jedna přesně naproti loži v druhé desce) a protikus z tvrdého dřeva, hmoždík, ve tvaru "mašle", který přesně kopíruje tvar zádlabů v prknech, do kterého se zarazí. Hmoždík zabraňuje vzniku spáry mezi spojenými prkny, sesycháním dřeva se ještě více utahuje. Na delším spoji jich může být více. Hmoždíky se používají na spodní straně, z běžného pohledu nejsou vidět.
Existuje ještě další typ hmoždíku, zadlabávaný do drážky. Jde v podstatě o obdobu vloženého pera, ale není po celé délce spoje a letokruhy vloženého perka jdou kolmo na spoj. Spoj je zadlabaný dovnitř, tvar se nerozšiřuje. Zajišťuje se jedním nebo dvěma kolíčky z každé strany. Používá se hlavně na výrobky viditelné z obou stran, například kazety vchodových dveří. Tento druh hmoždíku je skrytý uvnitř materiálu a neruší vzhled výrobku. Jeho smyslem je zabránit rozklížení spáry.

Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
- Podnikání: Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí
- Truhlář ze znojemské Přímky v krajském kole Mistrovství ČR těsně pod bednou!
- Videonávod - Dřevo z kouta: Výroba dubového stolu
- Návod: Jak vyrobit obrazový rám krok za krokem
- Jaké svěrky nesmí chybět žádnému truhláři?
- Vychytávky na výrobu nábytku, máte je všechny?
- Objevte japonské nářadí pro truhláře. Nadchne začátečníky i ostřílené profíky.
- CZECH INTERIOR AWARD: Přihlaste do nové soutěže i váš projekt a získejte publicitu!
- Měsíční dřevo – zapomenutá tradice ožívá, odborníci kroutí hlavou
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře