Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Odborná témata

Pero a drážka

Spoj se nejčastěji se uplatňuje při pokládce dřevěných podlah, prkených i parketových, dále při sesazování větších desek, například stolních, v konstrukci nábytku, dřevěných obkladů a podobně.

Pero a drážka - nákres
Autor: Archiv manželů Kodýdkových

Spoj na pero drážku byl a i v současnosti je běžný a hojně využívaný. Nejčastěji se uplatňuje při pokládce dřevěných podlah, prkených i parketových, dále při sesazování větších desek, například stolních, v konstrukci nábytku, dřevěných obkladů a podobně.

Pero a drážka se vyrábí pomocí dvojice hoblíků pérkaře a žlábkovce (dušníku). Z jedné strany spoje je drážka, to znamená zahloubení uprostřed šířky prkna, na druhé straně je pero, vlastně jakýsi negativ drážky, to znamená, že prostřední část vystupuje ven a okraje jsou sníženy.

Varianta tohoto spoje je spoj s vloženým perem. Obě spojované strany mají drážku a pero tvoří samostatné prkénko z tvrdého dřeva.

VIDEONÁVOD - truhlářský spoj: Pero a drážka

Výchozí reklama
Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg Ohra_120x90.jpg Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2024 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.