Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality

Zajímavosti: Dřevostavba na vodě

Pokud se chcete přesvědčit, že dřevostavby a voda jdou dohromady, vydejte se na řeku Váh. Poblíž Komárna potkáte dřevěný rekreační dům. Plovoucí chata s označením PCH 44 je určená pro sezónní využití od jara do podzimu a díky zabudovaným technologiím je velmi soběstačná.

Dřevostavba na vodě
Zdroj: MANDL - Living on Water

Dva železobetonové pontony vyplněné expandovaným polystyrenem a spojené ocelovou konstrukcí drží nad vodou jednopodlažní rekreační dům ze dřeva. Dvanáct metrů dlouhá a přes šest metrů široká chata je řešena jako montovaná dřevostavba s odvětrávanou fasádou. K izolaci stěn byla použita foukaná celulóza a vnější obložení fasády tvoří tepelně upravená severská borovice, která je v protiskluzové úpravě využita i na terase plovoucí chaty. Charakteristická je střecha z pozinkovaného plechu, který pokrývá i boční stěny chaty. S pontony je tato dřevěná nástavba spojena podpůrnou ocelovou konstrukcí, která je k pontonům přichycena zabetonovanými maticemi.

Výchozí reklama

Plovoucí dřevostavba je s břehem spojena vzpěrou a mostkem, kterým je veden elektrický kabel z přípojky na břehu. Dům je uzpůsoben k možnému napojení na vodovodní síť, připojen ovšem není. Pitná voda je donášena, užitková pak čerpána přímo z řeky a zpracovávaná ve filtrační soustavě. Odpad je řešen domácí čističkou odpadních vod, která je zabudována v jednom z pontonů. Vyčištěná voda může být díky svým parametrům vypouštěna přímo do řeky. Topení není vzhledem k sezónnímu využívání domu řešeno, případně lze využít elektrických ohřívačů a infrazářičů. Řešení vnitřního prostoru chaty je maximálně jednoduché. Dvě ložnice jsou propojeny hlavním obývacím prostorem s kuchyňským koutem, kde na první pohled zaujme nápaditě barevná podlaha, kterou podtrhuje převážně bílé vybavení pokoje a barevné doplňky. Zásadním prvkem projektu je kompletní prosklení stěny směrem k vodě, které je provedeno hliníkovými rámy s izolačními dvojskly. Nechybí ani koupelna se sprchovým koutem a technická místnost pro filtrační soustavu. Plovoucí dřevostavba je dílem lodních architektů ze společnosti MANDL- Living on water.

Plovoucí chata PCH 44
autor: MANDL- Living on Water, s.r.o., Peter Mandl, Jiří Mandl

Zdroj: asb-portal.cz

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
0.0/5 (0 hlasů)

Hodnocení článku

0.0/5 (0 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg Ohra_120x90.jpg Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2024 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.