Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality

Zajímavosti: Dřevěné plovoucí vejce

Tak trochu jiná energeticky soběstačná dřevostavba kotví na přílivové řece Beaulieu River v jižní Anglii. Jde o napůl umělecký a napůl vědecký projekt britského umělce Stephena Turnera, který si ve spolupráci se studiem SPUD vybudoval velké plovoucí vejce, jenž mu poslouží jako zázemí k pozorování a zkoumání změn v řece.

Plovoucí dřevěné vejce - Exbury Egg

Šest metrů dlouhé dřevěné vejce má necelé tři metry v průměru. Podle motta: redukovat, repasovat a recyklovat se tvůrci snažili využít lokální zdroje, tedy zajistit vše potřebné v okolí dvaceti kilometrů. Sestavili tým místních řemeslníků v čele s lodním stavitelem Paulem Bakerem, který použivá staletí staré techniky. Skořápku vejce ze za studena lisovaného cedrového dřeva nesou žebra z místní douglasky tisolisté. Snahou bylo vyzkoušet, co je minimum, které člověk potřebuje pro relativní pohodlí a jak lze minimalizovat dopad lidského konání na životní prostředí. Nejde ale o žádné romantické gesto, kterým by se Turner vymezoval vůči moderním technologiím. Project The Exbury Egg je o hledání rovnováhy mezi využitím tradičních, osvědčených postupů a moderních vymožeností. Koneckonců energetickou soběstačnost tohoto dřevěného hausbótu obstarává solární panel.

Výchozí reklama

Vejce bude na svém místě po celý rok, takže v době odlivu bude sedět na říčním dně. To, jak se povětrnostní vlivy a měnící se vodní hladina podepíše na skořápce dřevěného vejce, je součástí uměleckého záměru Stephena Turnera. Jeho cílem je ukázat, že nic není navždy. Právě pochopení a akceptování této skutečnosti má podle jeho názoru vést k šetrnějšímu a trvale udržitelnějšímu vztahu lidí k okolní přírodě. Téměř celá spodní polovina dřevěné stavby je určena jako sklad. V obytném prostoru nechybí ikonická houpací síť, ale ani koupelna vybavená záchodem a sprchovým koutem. Během roku se má vejce stát dějištěm mnoha akcí a cílem školních exkurzí a následně se stane součástí velké Stephenovy instalace, která procestuje mnohé galerie v Anglii.

zdroj: The Exbury Egg, asb-portal.cz
foto: Nigel Rigden
foto z průběhu stavby: Mark Drury

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
0.0/5 (0 hlasů)

Hodnocení článku

0.0/5 (0 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg logo-pragoligna-partneri.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu