Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality » Podnikání

PODNIKÁNÍ: Dřevostavby mohou od září podražit kvůli nové direktivě EU

Praha, 13. srpna - Dřevostavby a dřevěný nábytek či dokonce palety a peletky mohou podražit. Dovozci a zpracovatelé dřeva mají pod hrozbou miliónových pokut povinnost prokazovat původ dřeva. Tento zákon vstupuje v platnost s účinností od 1. září a je namířen proti ilegální těžbě dřeva mimo hranice Evropské unie. Právě evropská osmadvacítka byla iniciátorem tohoto zákonného opatření.

„Evropská unie chce tímto nařízením vytvořit větší transparentnost postupů obchodu se dřevem. Nařízení se týká všech hospodářských subjektů, které dovážejí výrobky na bázi dřeva do Evropy. Při prvním uvedení na vnitřní trh musí prokázat, že dřevo z produktů bylo těženo v souladu s místními předpisy v zemi původu, jsou tedy povinni prokázat legální původ,“ komentoval František Závada, vedoucí auditor Bureau Veritas.

Evropská direktiva vstoupila v platnost již 3. března. Zákon, který by v rámci ČR trestal obchod s dovezeným dřevem mimo hranice EU bez prověřeného původu, byl schválen s účinností od 1. září. Těm, co by na český trh dodali dřevo nebo již hotové výrobky z načerno vytěženého dřeva, hrozí pokuta 3 milióny korun. Pokud by se tak stalo opakovaně, činila by pokuta až 5 miliónů korun. O tom, že tento fenomén není zanedbatelný, svědčí například to, že peletky, které mnohé domácnosti využívají jako levné topivo, pochází nejčastěji z Ukrajiny či Běloruska a do tuzemska se ve velkém dováží. Ve zmíněných zemích se však mnohdy vyrábějí z nelegálních zdrojů.

Výchozí reklama

Evropská komise odhaduje, že členské státy přicházejí kvůli nelegálnímu dovozu ročně o 10-15 miliard eur na příjmech do státních rozpočtů. „Nejrizikovějšími oblastmi z hlediska nelegální těžby dřeva patří Afrika a Asie. Dle odhadů je tamní celková produkce až z třiceti procent pokryta nelegální těžbou. Hned za těmito oblastmi je Rusko s postsovětskými státy a Balkánem s 17 procenty nelegální těžby. V konkrétních číslech to znamená, že do EU se ročně dostane nelegální cestou zhruba 16 miliónů kubíků dřeva či dřevěných výrobků. V rámci samotné České republiky pak toto množství odpovídá 100 000 kubíků za rok,“ upřesnil Stanislav Moučka, ředitel divize Certifikace v ČR.

Bureau Veritas v reakci na přijaté nařízení Evropské unie o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh 995/2010 (EUTR) vytvořila řešení pro povinný systém náležité péče Due Diligence Solution pro lesní hospodářství, dovozu celulózy a papíru, obalů a výrobků ze dřeva. Systém umožní dovozcům či výrobcům dovážejícím do ČR prokázat, že jejich dřevo nepochází z nelegální těžby.

Co je Due Diligence Solution od Bureau Veritas?

Jako přední světový certifikační orgán s více než 10 lety zkušeností v oblasti služeb v dřevařské oblasti, Bureau Veritas vyvinula prvotřídní systém náležité péče Due Diligence Solution, a to konkrétně pro splnění požadavků EUTR. Toto řešení je zcela přizpůsobeno potřebám a potenciálním rizikům každého dodavatelského řetězce, je podporováno týmem 300 odborníků s hlubokými znalostmi místních předpisů v 60 zemích a je nákladově vysoce efektivní. Bureau Veritas firmám poskytne konzistentní analýzu rizik, a pokud je třeba, rychlé nasazení místních týmů k provedení auditů na místě v terénu.
„Bureau Veritas Due Diligence řešení poskytuje přístup k naší síti odborných znalostí a poskytuje klientům konkurenční balíček, který kombinuje jak on-line tak hodnocení na místě a můžete tak prokázat shodu a integritu celosvětové sítě zásobování dřevem kdekoliv ve světě," sdělil Etienne Casal, viceprezident Certification Business Line.

Bureau Veritas poskytuje EUTR služby jako samostatný balíček nebo doplnění stávajících certifikačních služeb, jako je FSC ® PEFC ™, SFI, OLB (Origine et des bois Legalité) a American Tree Farms certification audits.
Chcete-li se dozvědět více o Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 995/2010 a Bureau Veritas Due Diligence Solution eutr.bureauveritas.com
www.bureauveritas.com
www.bureauveritas.cz

O společnosti BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
Certifikační a inspekční společnost BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o. je součástí mezinárodní skupiny Bureau Veritas, která je lídrem celosvětového certifikačního trhu a poskytuje komplexní služby v oblastech kvality, hygieny, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, životního prostředí a společenské odpovědnosti. Důvěryhodnost společnosti podtrhuje tradice a dlouholetá zkušenost sahající až do roku 1828. Celosvětově působí společnost Bureau Veritas ve 140 zemích, kde má síť 930 kanceláří a 330 laboratoří. Přes 59 tisíc zaměstnanců Bureau Veritas poskytuje služby více než 400 tisícům klientů. Na území České republiky je Bureau Veritas zastoupena již více než 100 let a zaměstnává více jak 100 profesionálů. Mezi hlavní služby, které v České republice poskytuje, patří: certifikace systému managementu a výrobková certifikace, inspekce potravin a zemědělských komodit, testování a laboratorní analýzy, technické inspekce v průmyslu, periodické kontrolní služby provozovaných zařízení, kontrolní činnosti ve stavebnictví, služby v oblasti lodního průmyslu, kontrolní služby pro finanční sektor, školení a vzdělávání. Služby nejsou zaměřeny na vybraná odvětví nebo tržní segmenty, ale jsou poskytovány napříč odvětvími, bez ohledu na rozsah či charakter. Pro specifické případy jsou využíváni zahraniční auditoři, inspektoři a další experti.
Příklady akreditovaných certifikací poskytovaných BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC,spol. s r.o.: ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO/IEC 20000, ISO 22000, FSSC, ISO/IEC 27001, EMAS,GHG, ISO/TS 16949, HACCP, QC 080000, IRIS, ISCC, BRC, IFS, GTP, GMP, SA 8000, AS9100, FSC C-o-C, PEFC C-o-C a další.

Kontakt:
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.   
Miroslava Jůnová – Marketing Manager   
Tel.: +420 210 088 224    
miroslava.junova@cz.bureauveritas.com

BOTTICELLI PR
Tomáš Holý
Tel.:+ 420 602 426 613

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
0.0/5 (0 hlasů)

Hodnocení článku

0.0/5 (0 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg Ohra_120x90.jpg Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2024 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.