Chci stavět dům! Na co se připravit před první schůzkou s projektantem?
Nastala pro vás ideální doba, kdy si konečně můžete pořídit vlastní bydlení. Jste celí natěšení, až své představy začnete řešit s projektantem, který vše doladí do posledního detailu. Nejprve byste ale měli vědět, co vše si před takovouto první schůzkou připravit…
Alfou a omegou úspěchu je v samém začátku vybrat správného dodavatele projektu vašeho domu. Jde o krok nelehký, a proto přinášíme pár tipů, na co se vybraných projektantů a projekčních kanceláří ptát, abychom nevybrali špatně:
- Kolik let na trhu působí a jaké jsou jeho reference?
- Kolik domů podle jeho / jejich projektové dokumentace je během roku postaveno?
Jak vypadá jeho / jejich vzorový projekt, a zda ho vůbec nabízí k nahlédnutí. Zapomínat nesmíte ani na měřítko, ve kterém je projekt připraven. Ideální variantou je 1:50! Jakmile máte vybraného favorita, tak si domluvte první schůzku.
A jak taková schůzka probíhá?
„Úvodní schůzku je vždy dobré si dopředu zamluvit a připravit si na ni vaše představy. Při první schůzce se pak vždy ptáme na to, zda má zájemce pozemek. Případně zda nevybírá z většího počtu různých variant. Lokalita totiž hraje pro výběr domu významnou roli, ať už z hlediska různých regulativ místních stavebních úřadů, tak i tvaru domu a jeho orientace na něm. Podle toho mu můžeme pomoci s výběrem ideálního domku právě na daný pozemek. Další významnou informací je pro nás výše finančních prostředků, které je zákazník do domu ochoten vložit a jak velký dům si představuje,“ vysvětluje Tomáš Rozsíval, ředitel společnosti G SERVIS CZ, která se projekty typových domů zabývá již 20 let a pokračuje: „Všechny tyto informace nám velmi pomohou ke správnému výběru ideální varianty domu. Výběr je dnes skutečně veliký a úkolem správné projekční kanceláře je vybrat ten ideální pro konkrétní pozemkovou situaci a samozřejmě individuálních představ klienta. Pokud má zákazník již domek vybraný, tak konzultujeme jeho umístění na pozemku a případné změny oproti typovému projektu. Může se tak stát, že zákazník si projekt ke svému domu odnese hned po první schůzce.
TIP ODBORNÍKA
„Pokud kupujete pozemek, tak se vždy zajímejte o rozvod sítí v jeho blízkosti. Při náhledu do katastru nemovitostí se také většinou dozvíte, zdali není zaneseno břemeno vedení inženýrských sítí přes váš vybraný pozemek. V případě tažení inženýrských sítí se může stát, že se pak na tento pozemek váš rodinný dům ani nevejde, nebo jen v minimální podobě. Musí se totiž brát v úvahu, že ochranné pásmo vysokotlakého plynovodu nebo vysokého napětí může být 10 – 15 metrů a i více. A to často významně ovlivní zhodnocení celého pozemku. Pozor na to, že ne vždy musí být břemeno vedení na katastru zřízeno, u dříve budovaných vedení to bývá dokonce velmi často. Doporučuji raději pozemek prověřit přímo u provozovatelů inženýrských sítí v místě.“
Ing. Ota Štork, projektant společnosti G SERVIS CZ
G SERVIS CZ, s.r.o.
Projekty a realizace s téměř dvacetiletou historií. Společnost za dobu svého působení vyprojektovala počet rodinných domů, ze kterých by se dalo postavit nové město velikosti Chomutova. Zaměřuje se na dodávku kvalitních služeb a spokojené zákazníky. Dodává veškerou projektovou dokumentaci pro stavbu rodinných domů, včetně dokumentů potřebných pro stavební řízení, které také zajišťuje. Nově se věnuje přímé výstavbě rodinných domů svých klientů. www.gservis.cz
Hodnocení článku
Další články z rubriky
- ŠKOLY: Adaptační kurz na Přímce opět naplnil očekávání
- Široká nabídka řeziva v Kili
- Objevte dřevěnou architekturu pro budoucnost
- Videonávod - Dřevo z kouta: Výroba dubového stolu
- Návod: Jak vyrobit obrazový rám krok za krokem
- KILI: Akce na stolové nohy KILI CHILLI
- Školy: Žáci z Přímky přiložili ruku k dílu při Dnu povolání v ZŠ JUDr. Mareše
- Dobrá práce: K jubileu houslařů vyšla kniha 100 let ateliéru Pilař v Hradci Králové
- Komfort na kolech a s pokorou k přírodě
- Dřevojas: Koukejte na sebe ze všech stran!
Související články
Komentáře (1 celkem)
- Václav Jánský: Stavba domu Neděle 19. Leden 2020 18:34