ZEW jediná značka svého druhu v Česku - vyrábí dřevěné brýlové obroučky
Antonín Smělý a Matěj Prokop se po práci přesouvají se do areálu bývalého výzkumného ústavu elektrotechniky. Ve světě dnes nejsou dioptrické dřevěné brýle neobvyklé, v Česku je ZEW jedinou značkou svého druhu.
Zdroj: ZEW
Když Antonín Smělý a Matěj Prokop skončí v práci, přesouvají se do své dílny, kde vyrábějí dřevěné brýle na míru. Dřevo se podle nich dokáže lépe přizpůsobit tvaru lidského obličeje, navíc je velmi lehké. Jeden kus brýlových obrub vzniká přibližně tři týdny. Původně strojař a marketingový expert se dřevem nikdy předtím nepracovali, vše se naučili sami pomocí skript a metody pokus – omyl. Dodnes jsou jediní, kdo v Česku dřevěné brýle na takové úrovni vyrábí.
"Já řídím marketing v menší firmě, Matěj zase inženýrské oddělení ve vývojářské společnosti," popisuje Smělý, pětadvacetiletý absolvent mezinárodního managementu. Svůj volný čas tráví spolu s kolegou v dílně, která se nachází v areálu bývalého výzkumného ústavu elektrotechniky v pražském Kamýku.
Úplné začátky dřevěných brýlových obrouček, které z dílny putují pod značkou ZEW - Z Eyewear Prague, se vážou k listopadu 2012, kdy vznikl oficiální název. O pár měsíců později se mladíci pustili do práce. "Nemáme žádný houževnatý příběh o tom, jak jsme firmu založili. Zkrátka jsme si stanovili výzvu dělat ty nejlepší dřevěné brýle, které kdy existovaly," pokračuje Smělý.
Podle jeho slov by obroučky měly být krásné samy o sobě a ne jen proto, že jsou ze dřeva. Navíc dokonale sedí, protože jsou přizpůsobené tváři konkrétního zákazníka. To prý dovoluje pouze materiál jako je dřevo, jehož přidanou hodnotou je také lehkost. Některé rámečky spolu s železnými panty váží pouhých 13 gramů.
"Naučit se řemeslné práci se dřevem jsme brali jako úkol. Abychom dali dohromady fungující technologii, procházeli jsme jednak skripta pro truhláře, jednak ty pro výrobu brýlí. Učili jsme se pracovat s materiálem, poznávali jeho možnosti i limity," vypráví osmadvacetiletý Matěj Prokop, jenž vystudoval Fakultu strojní na ČVUT.
Běžné plastové brýle se nejprve projektují v počítačových programech, kam se zadají také jejich modelové parametry. Následně se vyrobí forma, do které se vstřikuje plastová hmota. V dílně ZEW ale postupují protichůdným způsobem a oba společníci mají práci dokonale rozdělenou.
"Používáme pouze takové materiály, které mohou přijít do styku s lidskou kůží a konkrétně s obličejem. Pracujeme výhradně s evropským dřevem," pokračuje Prokop. V dílně tak narazíte na ořech, olivu, habr či eukalyptus, který kdysi jako plevel zaplavil Evropu.
Každá obruba projde přibližně třiceti výrobními postupy, jejichž počet neustále roste. Jednotlivé dýhové pláty se nejprve lepí k sobě a vzniká z nich v podstatě "sendvič" v podobě prkének. Záleží na specifických vlastnostech každého dřeva, někdy je složen ze sedmi plátků, jindy je jich mnohem více. Ze vzniklých prkének se vyřízne konkrétní tvar báze i stranic, který se následně ručně i mechanicky brousí a třikrát impregnuje, aby byl odolný vůči vodě. Výsledný produkt se nijak nedobarvuje ani nelakuje a celý proces trvá zpravidla tři týdny.
"Dodnes jsme vyrobili přibližně 200 kusů brýlových obrub a dá se říci, že známe všechny naše zákazníky. Žádné brýle jsme totiž nedělali dvakrát, každé jsou unikátem, který vzniká na základě osobní konzultace, kterou to všechno začíná," kalkuluje Smělý.
O brýle se jejich majitel nijak starat nemusí, při jejich koupi obdrží záruku doživotní péče, pokud by se například mechanicky poškodily - dřevo je znovuopracovatelný materiál.
Druhým projektem značky jsou brýle sluneční, které se vytváří přímočařeji. "V případě slunečních brýlí s klienty nepřijdeme do styku a fungujeme více jako výrobci. Na to, že nevíme, kdo náš produkt nosí, si teprve zvykáme," usmívá se Smělý. Jejich kolekce je ale prý úspěšná a lze ji spatřit v showroomu v pražské Klimentské ulici.
Kromě showroomu a webových stránek se značka ZEW prezentovala také na tuzemských akcích jako Designblok nebo Prague Design Week, obdržela také nominaci na cenu Czech Grand Design.
Zdroj: ZEW, life.ihned.cz
Hodnocení článku
Další články z rubriky
- ŠKOLY: Adaptační kurz na Přímce opět naplnil očekávání
- Široká nabídka řeziva v Kili
- Objevte dřevěnou architekturu pro budoucnost
- Videonávod - Dřevo z kouta: Výroba dubového stolu
- Návod: Jak vyrobit obrazový rám krok za krokem
- KILI: Akce na stolové nohy KILI CHILLI
- Školy: Žáci z Přímky přiložili ruku k dílu při Dnu povolání v ZŠ JUDr. Mareše
- Dobrá práce: K jubileu houslařů vyšla kniha 100 let ateliéru Pilař v Hradci Králové
- Komfort na kolech a s pokorou k přírodě
- Dřevojas: Koukejte na sebe ze všech stran!
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře