Dát čtyřletému klukovi do ruky ostrý nůž je bezpečnější než mu dát tablet, říká řezbář
Snad každý rodič se někdy v předvánočním stresu zamyslí nad tím, že by možná raději svému dítěti vyrobil hračku vlastnoručně, než absolvoval kolečko po obchodech nebo procházel stránky e-shopů. Tato dovednost se ale dnes spíš vytrácí. Přesto hračka, kterou rodič vyrobí sám, může dítěti přinést mnohem víc než ta koupená.
Řezbář Marek Vodička je přesvědčený, že hlavně malé děti vycítí rozdíl mezi továrním výrobkem a vlastnoručně vyrobenou hračkou, do které rodič vložil svůj čas a energii. A týká se to podle něj i úplně malých miminek a batolat.
„Když jsem vyrobil jednoduchou hmatovou hračku pro svého synka, položil jsem ji před něj s ostatními hračkami, jak z plastu, tak s kupovanými nabarvenými hračkami ze dřeva. A on vždycky sáhl po té ‚hmatce‘ vyrobené od tatínka,“ vypráví.
Takovou osobní hračku pro miminko je přitom skutečně lehké vyrobit, stačí k tomu pilka, nůž, špalík lipového dřeva a smirkový papír. Dítě si takovou hračku osahává a rozvíjí motoriku prstů, příjemný dotyk dřeva ho může uklidňovat.
I malé děti podle Vodičky cítí, že dostanou do ruky „něco, co je skutečné, co je pravdivé“. Hračka má potom osobní rozměr toho, že je vyrobena přímo pro dítě, a může mu zůstat i do dospělosti jako památka na rodiče.

Další rozměr domácí výroby hraček je v tom, že je možné děti pod dohledem zapojit. „Dát čtyřletému klukovi do ruky ostrý nůž je pro mě bezpečnější než mu dát tablet nebo mobil, na kterých oni hrají počítačové hry. Jde o to, překonat ostych z ostrých nástrojů,“ tvrdí řezbář. Podle něj může práce se dřevem pomáhat i dětem s poruchou pozornosti.
„Jsem šťastný, že přibývá tátů – musím říct tátů, protože to za nás nebylo –, kteří tímhle opravdu žijou a vědomě vyhledávají situace, jak s těmi dětmi dělat něco, co má smysl,“ pochvaluje si řezbář.
Považuje za důležité, aby rodiče nepromarnili věk do tří let, kdy mohou vlastnoručně vyrobené hračky děti nejvíc ovlivnit a rozvíjet. Potom už často rodič nemůže u dítěte soupeřit svým umem s věcmi vyrobenými v továrně.
Zdroj: rozhlas.cz
Další články z rubriky
- Novinky a akce na LIGNA 2025: Co nesmíte minout?
- Ligna 2025 - Hlavní témata veletrhu: Propojení, udržitelná výroba a kompozitní dřevo
- Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
- Kariérové poradenství na Přímce nabídlo žákům nejen osobnostně rozvojové techniky
- POZVÁNKA na veletrh LIGNA 2025
- LIGNA 2025: Klíčový veletrh pro dřevozpracující průmysl
- Pocta tvůrci legendární židle z ohýbaného dřeva ve slavné vile Tugendhat
- Školy: Truhláři z Přímky v ZŠ JUDr. Mareše Znojmo
- Češi vytvoří na EXPO unikátní les z pravěkého dřeva. Čekalo ukryté v zemi
- Objevujte Přímku aneb Moderní zázemí, tradice a kreativita
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře