Slovenské stoly ze skejtů. Super!
Když na nás koukla na sociální síti fotka stolu s krásnými proužky, mysleli jsme, že je to nějaký americký kousek od dobré firmy. Záhy jsme se dozvěděli, že tyhle věci vyrábí nezávislý designer Peter Madár z Košic. A používá na ně staré skejty!
Jaké jsou vaše kořeny, jezdil jste hodně na skejtu? A jezdíte ještě teď?
Pocházím ze Slovenska, z Košic, kde jsem vyrůstal obklopen skateboardingem. Když jsem byl mladší, jezdil jsem na skejtu téměř každý den, a tato vášeň mě neopustila dodnes. Jezdím už více než 20 let a stále jsem aktivní skejťák. I když už nemám tolik času jako dřív, snažím se jezdit minimálně 2 až 3krát týdně, zejména během léta. V našem městě máme aktuálně nový skatepark, kde mě to baví a jezdím tam nejčastěji. V zimě ale ne, protože nemáme krytou halu, což je trochu škoda.
Kdy vás napadlo ze skejtu něco vyrobit, a co vás inspirovalo?
Před rokem a půl, po návratu z Islandu, kde jsem pracoval, jsem začal přemýšlet nad tím, co bych mohl dělat dál. Těsně před pandemií jsem začal učit děti jezdit na skejtu ve skateboardové akademii, kde jsem si zároveň vyráběl překážky ze dřeva, na kterých děti jezdily. Zjistil jsem, že mě to baví víc než samotná výuka skateboardingu. Během pandemie jsem plánoval absolvovat truhlářský kurz, tehdy to ale nebylo možné. Až v prosinci minulého roku jsem si tento sen splnil a začal jsem vyrábět klasické dřevěné stolky a další výrobky pro naši domácnost.
Brzy jsem ale zatoužil po něčem originálnějším. Spojení mé vášně pro skateboarding s řemeslnou výrobou mi připadalo jako logický krok. Inspiraci jsem našel i u umělce jménem Haroshi, jehož barevné sochy z recyklovaných skateboardů jsem obdivoval už před více než deseti lety. Já jsem ale chtěl vyrábět spíš nábytek a doplňky do interiéru, a tak jsem začal vytvářet pestrobarevné skateboardové produkty pod značkou Crayons.
Máte nějaké řemeslné základy, nějaké kutily v rodině, nebo jste se pustil do akce bez přípravy?
V rodině byl asi největší kutil děda, se kterým jsem jako malý, když jsem začínal jezdit na skejtu, postavil ollie tester. To je něco jako skokanská laťka mezi dvěma svislými tyčemi, která se dá nastavovat na různé výšky, a trénujete, jak vysoko dokážete na skejtu vyskočit. Po něm mám v dílně ještě starou kotoučovou pilu, kterou občas využívám. Něco jsem se naučil na truhlářském kurzu, který jsem absolvoval, ale většinu znalostí čerpám z YouTube a internetu.
Jak vypadaly první pokusy, s čím jste se potýkal, co bylo překvapení při výrobě? Trvalo dlouho, než jste našel způsob, jak surovinu spojit, jak z ní něco vyrábět dál a jak výsledek ošetřit, aby byl hezký a jemný?
První pokus o výrobu stolku skončil tak, že po zbroušení stolku do roviny se na povrch dostaly hřebíky, kterými jsem spojoval jednotlivé skateboardové desky. Už to nešlo opravit, takže ten stolek mám teď v dílně jako pracovní stěnu na zavěšení nástrojů, haha. Výzvou bylo spojit skateboardové desky do barevné struktury, protože každá deska má jiné zakřivení, a jejich lepení bylo náročné. Musel jsem přijít na to, jak to udělat, což se podařilo, ale výzvy přicházejí stále, když vytvářím nové výrobky, které jsem ještě nedělal.
Pro spojování skateboardových desek existuje více možností – buď klasickými svorkami, lisem, nebo pomocí sponkovačky. Záleží na tom, jaký produkt zrovna vyrábím, a podle toho si vyberu nejvhodnější způsob. Pokud jde o povrchovou úpravu, dosažení dokonale hladkého povrchu vyžaduje hodně času a precizního broušení, stejně jako dodržování správných kroků, aby byl výsledek perfektní. Testoval jsem i spoustu laků a olejů, než jsem našel ten, který mi nejvíc vyhovuje a poskytuje kvalitní finiš. Dřevo jako živý materiál představuje další výzvu. Aby výrobky vydržely, je třeba mít trpělivost a nechat dřevo přizpůsobit se prostředí a vlhkosti v interiéru
Kde berete skejty na výrobu? Pokud to není tajné.
Zatím jen od skejťáků ze Slovenska, které znám. Naštěstí měli moji známí doma velké zásoby starých desek.
Když přijdu na vaše stránky, je všechno anglicky a než jsem našla kontakt na vás, myslela jsem, že jste odněkud z USA – cílíte tedy rovnou na celý svět?
Původně jsem plánoval prodávat jen na Slovensku, a proto byl můj web ve slovenštině. Měl jsem založený obchod i na Etsy.com, kde byl o mé produkty větší zájem, což mě vedlo k rozhodnutí rozšířit se na mezinárodní trh. Proto jsem web přepracoval do angličtiny. Doposud jsem nezískal žádnou objednávku ze Slovenska, což chápu, protože jde o specifický typ produktu, který není určený pro širokou veřejnost. Dostávat se ke správným lidem, které by to zajímalo – a kterých je na Slovensku méně než v zahraničí – pro mě není jednoduché. Pracuji v malém rozsahu a vše si dělám sám: od výroby, správy e-shopu a sociálních sítí, přes focení, stříhání videí a podobně. Proto je náročné dostat se ke správným lidem.
Kdo jsou vaši zákazníci a jaká je od nich zpětná vazba?
Objednávek zatím nebylo mnoho, ale pocházejí z různých zemí, jako jsou USA, Belgie, Německo či Maďarsko. Zatím jsem dostal jen pár zpětných vazeb, zejména na produkt Dice&Skate – hru pro skejťáky, kterou jsem vymyslel. Jde o kostky, které generují triky, a zajímavé jsou nejen barevným a originálním designem, ale i hlubší myšlenkou – jsou vyrobeny ze starých skateboardů pro skejťáky. Ke hře jsou přiložena i pravidla a vysvětlení, jak to funguje. Zpětná vazba zatím není velká, ale věřím, že s rostoucím zájmem o produkty se tento aspekt zlepší.
Zdroj: www.protisedi.cz

Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Školy: Truhláři z Přímky v ZŠ JUDr. Mareše Znojmo
- Češi vytvoří na EXPO unikátní les z pravěkého dřeva. Čekalo ukryté v zemi
- Objevujte Přímku aneb Moderní zázemí, tradice a kreativita
- Podnikání: Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí
- Koupelnové poličky bez vrtání
- Beskydská harmonie
- Designová elegance a praktičnost: dřezové baterie Franke s povrchovou úpravou PVD
- Oslava Vánoc na Přímce
- Díky, že můžem! ... Na Přímce si připomněli 35. výročí sametové revoluce
- Středoškoláci představili na Přímce své obory a už finišují v přípravách na vánoční výstavu
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře