Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality » SUSO - soutěžní přehlídka řemesel

SUSO: Do Hradce Králové se sjedou nejzručnější mladí truhláři a zedníci

Kdo vám za pár let postaví dům nebo třeba skříň na míru? Pokud bude i nadále klesat zájem o stavební řemeslné profese, tak možná nikdo. To je ten nejčernější scénář. Naštěstí tu stále existuje „mladá krev“ řemeslníků, kteří si dobře rozumí se dřevem, ale také s cihlami a maltou.

Logo - Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO

Talentovaní studenti učebních oborů truhlář a zedník z celkem 22 škol z Královéhradeckého, Pardubického kraje, z Vysočiny, Ústeckého, Olomouckého a Jihomoravského kraje předvedou v Hradci Králové svou zručnost i odborné znalosti v Soutěžní přehlídce stavebních řemesel SUSO, které proběhne 22. a 23. 3. 2013 v KC ALDIS v rámci výstavy Stavba a zahrada 2013. SUSO již 17. rokem podporuje zájem mladé generace o klasická řemesla. Nad aktuálním kolem soutěžní přehlídky přijal záštitu hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a krajem byla též podpořena.

Výchozí reklama

Od čtvrtka 22. 3. do pátku 23. 3. budou patřit prostory královéhradeckého Kulturního centra Aldis budoucím řemeslníkům z východních, severních Čech a Moravy. Přijedou na postupové kolo soutěže SUSO, jež touto netradiční cestou usiluje o zvýšení prestiže rukodělných stavebních profesí. Celkem 54 šikovných mladých truhlářů a zedníků z 22 škol se pod dohledem poroty i svých pedagogů pustí do teoretického testu i následně do praktických úloh. „V Hradci Králové proběhne již třetí postupové kolo tohoto ročníku. Zajímavostí je, že mezi přihlášenými učni je také jedna studentka truhlářství ze Střední odborné školy v Litvínově. Celkově půjde o jedno z největších soutěžních kol, kde evidujeme rekordní počet přihlášených týmů,“ prozrazuje detaily David Surmaj, manažer SUSO.

Postav komín nebo dřevěnou židli

Truhláře čeká práce s klasickým nářadím, ale také předvedou řezání kotoučovou a přímočarou pilou od značky MAFELL. Ze dřeva vyrobí v časovém limitu dětskou židličku. Všech 16 židliček po soutěži neskončí v kontejneru, ale doplní nábytkové vybavení Dětského domova Nechanice.
Zedníci budou mít za úkol na vymezené ploše postavit zídku a překlad z moderních zdících materiálů Porotherm, Ytong, a KB-Blok, dále vyzdít komín značky Schiedel a ukázat, jak se správně lepí lícové pásky od společnosti Wienerberger.

Nejlepší účastníci postoupí do zářijového finále při stavebním veletrhu FOR ARCH 2013. I těm méně úspěšným soutěž nabízí možnost seznámit se s nejmodernějšími stavebními materiály, nářadím a postupy. Vždyť jejich možnými budoucími obchodními partnery mohou být někteří z partnerů soutěže SUSO, jako např. Wienerberger cihlářský průmysl a.s., XELLA CZ s.r.o., Schiedel, s.r.o., KB – BLOK systém, s.r.o., LB Cemix, s.r.o., Mafell, STANLEY, DeWalt a DZP Praha, spol. s r.o.

Ani pedagogický doprovod nepřijde zkrátka, napínavé čekání na výsledek snažení svých studentů si mohou zpříjemnit soutěží ve šroubování s firmou DeWalt a vyhrát tak vstupenku na veletrh GRAND PRIX v Brně.

Přehled soutěžících škol

Východní Čechy:

 • Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové
 • Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Volanovská 243 Trutnov
 • SOŠ a SOU Hradec Králové, Vocelova 1338
 • VOŠ a SPŠ, U Stadionu 1166, Rychnov nad Kněžnou
 • Střední průmyslová škola, střední odborná škola a střední odborné učiliště, Nové Město nad Metují

Severní Čechy:

 • Střední škola řemesel a služeb, Ruská 147 Děčín IV
 • Integrovaná střední škola, 28. října 607, Semily 
 • Střední škola technická, Dělnická 21, Most
 • Střední odborná škola Mládežnická 236, Litvínov- Hamr
 • Střední škola stavební a technická p.o., Čelakovského 5, Ústí nad Labem

Morava, Vysočina:

 • Střední odborné učiliště technické, Žižkova 1501Chotěboř
 • Střední škola stavební, Žižkova 20, Jihlava
 • Střední škola polytechnická, Rooseveltova 79, Olomouc
 • Odborné učiliště nám. Osvoboditelů 1, Kelč
 • Střední škola dopravy, obchodu a služeb nám. Klášterní 127, Moravský Krumlov
 • Střední odborná škola, tř. T. Bati 1266, Otrokovice
 • Integrovaná střední škola, Brněnská 1405, Moravská Třebová
 • Střední škola polytechnická, Jílová 36g, Brno
 • SOU tradičních řemesel a VOŠ, Střední 59, Brno
 • SOŠ a SOU Hustopeče Masarykovo nám.1, Hustopeče
 • Masarykova střední škola Tyršova 500, Letovice
 • Střední odborné učiliště, Havlíčkova 1223/17, Kyjov

První kolo v letošním roce proběhlo 15. – 16. února 2013 v rámci výstavy Stavitel v Lysé nad Labem. Po královéhradeckém se mezinárodní přehlídka přesune na Slovensko, 18. – 19. dubna 2013 a ve dnech 17. – 18. května 2013 České Budějovice přivítají soutěžící školy z jižních a západních Čech. Závěrečné finále 17. ročníku se koná 17. až 20. 9. 2013 při stavebním veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA.

O Soutěžní přehlídce stavebních řemesel SUSO
SUSO je nekomerční projekt, který již sedmnáctým rokem nabízí žákům stavebních oborů porovnat si své odborné znalosti a praktické dovednosti. Soutěž pořádá již od roku 1996 veletržní společnost ABF, a. s., která dlouhodobě organizuje veletrhy a akce zaměřené na obor stavebnictví. Za 16 let trvání projektu se ho zúčastnilo více než 4 000 žáků z českých, slovenských, německých, maďarských a polských škol. Každoročně se přihlásí průměrně 230 soutěžících ze 72 škol. Letos v rámci SUSO poprvé proběhne postupové kolo i na Slovensku.

Záštita a finanční podpora: hejtman Královéhradeckého kraje Bc. Lubomír Franc

Generální partner: Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.
Hlavní partneři: XELLA CZ s.r.o., Schiedel, s.r.o., KB – BLOK systém, s.r.o., LB Cemix,
Partneři: Mafell, STANLEY, DeWalt, DZP Praha, spol. s r.o., Asociace krajů ČR
Hlavní mediální partner: časopis Stavebnictví, TZB-info
Hlavní mediální partner oboru truhlář: Dřevařský magazín
Mediální partner oboru truhlář: Truhlářský portál
Mediální partneři: Český rozhlas, Rádio Černá hora, Build Info, Stavitel, www.scio.cz/klika, Konstrukce, Učitelský zpravodaj, e-stav
Záštita: MŠMT, MPO, HK ČR, AK ČR, SPS, AČN
Odborná garance: Oblastní inspektorát práce

Více informací: www.suso.cz

Kontakt pro media: Aleš Povr, tel.: 608 272 217, e-mail: ales@4info.cz

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu