Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality » Pozvánky

Je to pocta, říká o své výstavě v Senátu František Varga

Každé dřevo má svou povahu, musíš se snažit jí porozumět a spoutat do krásného díla. To je motto, kterým se řídí sochař, řezbář 
a kovotepec František Varga z Břeclavi. V úterý v pět hodin odpoledne zahájí výstavu svých prací 
v Praze v sídle Senátu.

František Varga bude vystavovat v Senátu
Zdroj: Archiv Františka Vargy

Šestapadesátiletý rodák z Prešova se věnuje především zpracováním kovu a dřeva. „Dělat se dřevem není nejlehčí, protože velmi reaguje na prostředí, na podmínky a neustále pracuje. Já se jej snažím svázat do díla, aby dál nepracovalo a zůstalo v požadovaném tvaru," říká umělec. Do Senátu letos přiveze kolem čtyřiceti padesáti výtvorů. „V roce 2010 jsem tam už výstavu měl. Tenkrát dopadla velmi dobře. Dokonce jsem se dozvěděl, že zaujala
i turisty z jiných zemí, kteří se do Senátu přišli podívat. Takové reakce mi dodávají sílu a povzbuzení do další práce. Je to pro mě pocta, že tam mohu opět vystavovat," usmívá se Břeclavan, jehož díla vlastní například i zpěvačka Lucie Bílá.

Výchozí reklama

Nejtěžší část práce je ... název

Inspiraci pro své tvoření čerpá především z přírody. „Někdy se jdu proběhnout 
v Poštorné po hrázi a pozoruji krajinu kolem sebe. Z přírody čerpám energii. Rovněž při sportu. Hraji i tenis nebo chodím s přáteli na Pastvisko. Další inspirací pro práci jsou pro mě samozřejmě ženy, jaro a také tvary dřeva. Někdy sám tvar dřeva napoví, co bych z něj mohl vyrobit," zamýšlí se Varga.

Z díla Františka Vargy
Archiv: František Varga

Právě zvláštní tvar dřeva dal vzniknout jednomu z jeho posledních děl, které nazval Slepá láska. „Představuje dvě mladé postavy. Poukazuje na to, jak se někdy mladí umí zaslepeně zamilovat a dělají chyby. Proto název slepá láska," vysvětluje oddaný řezbář.

Vymýšlení názvů je pro milovníka fotbalu, který sám působil v Tatranu Poštorná, jednou z nejtěžších částí. „I Picasso říkával, že nejhorší je pro něj vymyslet název. Aby vystihl podstatu díla," zdůrazňuje Varga.

Někdy je schopný pracovat i na čtyřech sochách zároveň. „Rozdělám všechny a podle náročnosti pokračuji. Když pracuji dlouho se dřevem, tak si potom odpočinu u kovu 
a naopak," popisuje tvůrce, který má svůj ateliér v břeclavském kulturním domě.

Vlohy k umění zdědil, jak říká, po svém strejdovi i dědovi. „Rád bych později učil své vnuky. Vypadá to, že se to u nás dědí přes generaci. Vždy, když přijdou do ateliéru, tak se jen dívají. Nikdy je nenapadlo něco shazovat. Už teď mají k umění vztah," pochvaluje si zájem dvojnásobný děda.

Výstava v Senátu potrvá do osmého června. „S Jaroslavem Švachem spolupracujeme na doprovodném programu. Jsem rád, že Praze ukážeme také břeclavský folklor," těší se.

Autor: Aneta Beránková
Zdroj: breclavsky.denik.cz


Zdroj: http://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/je-to-pocta-rika-o-sve-vystave-v-senatu-frantisek-varga-20150525.html

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg logo-pragoligna-partneri.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu