Je to pocta, říká o své výstavě v Senátu František Varga
Každé dřevo má svou povahu, musíš se snažit jí porozumět a spoutat do krásného díla. To je motto, kterým se řídí sochař, řezbář a kovotepec František Varga z Břeclavi. V úterý v pět hodin odpoledne zahájí výstavu svých prací v Praze v sídle Senátu.
Šestapadesátiletý rodák z Prešova se věnuje především zpracováním kovu a dřeva. „Dělat se dřevem není nejlehčí, protože velmi reaguje na prostředí, na podmínky a neustále pracuje. Já se jej snažím svázat do díla, aby dál nepracovalo a zůstalo v požadovaném tvaru," říká umělec. Do Senátu letos přiveze kolem čtyřiceti padesáti výtvorů. „V roce 2010 jsem tam už výstavu měl. Tenkrát dopadla velmi dobře. Dokonce jsem se dozvěděl, že zaujala i turisty z jiných zemí, kteří se do Senátu přišli podívat. Takové reakce mi dodávají sílu a povzbuzení do další práce. Je to pro mě pocta, že tam mohu opět vystavovat," usmívá se Břeclavan, jehož díla vlastní například i zpěvačka Lucie Bílá.

Nejtěžší část práce je ... název
Inspiraci pro své tvoření čerpá především z přírody. „Někdy se jdu proběhnout v Poštorné po hrázi a pozoruji krajinu kolem sebe. Z přírody čerpám energii. Rovněž při sportu. Hraji i tenis nebo chodím s přáteli na Pastvisko. Další inspirací pro práci jsou pro mě samozřejmě ženy, jaro a také tvary dřeva. Někdy sám tvar dřeva napoví, co bych z něj mohl vyrobit," zamýšlí se Varga.
Archiv: František Varga
Právě zvláštní tvar dřeva dal vzniknout jednomu z jeho posledních děl, které nazval Slepá láska. „Představuje dvě mladé postavy. Poukazuje na to, jak se někdy mladí umí zaslepeně zamilovat a dělají chyby. Proto název slepá láska," vysvětluje oddaný řezbář.
Vymýšlení názvů je pro milovníka fotbalu, který sám působil v Tatranu Poštorná, jednou z nejtěžších částí. „I Picasso říkával, že nejhorší je pro něj vymyslet název. Aby vystihl podstatu díla," zdůrazňuje Varga.
Někdy je schopný pracovat i na čtyřech sochách zároveň. „Rozdělám všechny a podle náročnosti pokračuji. Když pracuji dlouho se dřevem, tak si potom odpočinu u kovu a naopak," popisuje tvůrce, který má svůj ateliér v břeclavském kulturním domě.
Vlohy k umění zdědil, jak říká, po svém strejdovi i dědovi. „Rád bych později učil své vnuky. Vypadá to, že se to u nás dědí přes generaci. Vždy, když přijdou do ateliéru, tak se jen dívají. Nikdy je nenapadlo něco shazovat. Už teď mají k umění vztah," pochvaluje si zájem dvojnásobný děda.
Výstava v Senátu potrvá do osmého června. „S Jaroslavem Švachem spolupracujeme na doprovodném programu. Jsem rád, že Praze ukážeme také břeclavský folklor," těší se.
Autor: Aneta Beránková
Zdroj: breclavsky.denik.cz
Zdroj: http://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/je-to-pocta-rika-o-sve-vystave-v-senatu-frantisek-varga-20150525.html
Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Vekra: Jak se žije v lipovém objetí
- Videonávod - Dřevo z kouta: Výroba dubového stolu
- Novinky od společnosti Prebena: PROFI-SET-DŘEVOSTAVBY
- Soutěž: Truhláři z Přímky jedou na mistrovství republiky v silné sestavě hochů a dívky
- Trendy: Chytrá terasa, která šetří zastavěnou plochu pozemku
- Pozvánka: Konference INTERIÉRY 2022
- Podnikání: Nábytkáři z Devoto získali finanční injekci od investičního fondu SPM
- Dobrá práce: Na zahradní sochy je nejlepší dubové dřevo. Nesmí být vysušené.
- Dobrá práce: Jiří Rücker dělá kouzla se dřevem i dláty. Jako jeden z mála vyrobí i formu na perník.
- Představujeme: Tři bratři rozjeli úspěšné podnikání. Vyrábějí designové kousky ze dřeva
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře