Budoucí truhláři se potí u závěrečných zkoušek
Vyrobte noční stolek z masivního dřeva. I tak může znít úkol při závěrečné zkoušce. Své o tom vědí budoucí truhláři, kteří se v těchto dnech potí u závěrečných zkoušek na Středním odborném učilišti v Lišově.
„Testy už mám za sebou, teď ještě zvládnout tu praktickou zkoušku," dodával si včera odvahu jeden z lišovských učňů Tomáš Franc, který do školy dojíždí z Českých Budějovic. „Od dětství mě bavila práce se dřevem, proto jsem si truhlařinu vybral. Ale se školou ještě nekončím, přihlásil jsem se v Lišově na navazující obor čalouník," doplnil.
Ředitel lišovského učiliště Dalibor Benýšek vysvětlil, že součástí závěrečných zkoušek truhlářů nebo čalouníků jsou nejen písemné testy, ale také ústní a praktická zkouška. Ta prokáže, jak jsou učni zruční. Je to test důkladný, trvá totiž tři dny. Při závěrečné ústní zkoušce si pak učňové, podobně jako u maturity, losují otázky, zároveň ale dojde také na hodnocení hotového výrobku z praktické zkoušky.
Při praktické zkoušce musejí budoucí truhláři prokázat, že umějí pracovat samostatně a že zvládají jednotlivé úkony, jako je třeba řezání nebo lakování. „Dostanou od nás výkres, který vybíráme ze společného celostátního zadání. V letošním roce je to poprvé povinné stejně jako u maturit, ale my už společné zadání vybíráme několik let. Z toho balíku možností zvolíme výrobek, který naši žáci vytvoří," popsal Dalibor Benýšek a doplnil, že nabídka je pestrá. „Školy si většinou vybírají podle svých možností, tedy s jakými materiály mohou pracovat či jaké mají k dispozici prostory," doplnil vedoucí učitel pro odborný výcvik Josef Benda a pro příklad dodal, že některý z učňů by jako zadání mohl dostat třeba výrobu poštovní schránky.
Tomáš Franc bude mít výhodu. Protože se do oboru čalouník hlásí v podstatě už jako absolvent truhlářského oboru, zkrátí se mu studium druhého oboru na jeden rok.
„Kombinovat tyto dva učební obory je výhodné, absolventi jsou pak schopni vyrábět třeba pohovky nebo židle od A do Z," doplnil Josef Benda.
Na lišovské učiliště se hlásí různí žáci. „Obory truhlář a čalouník máme zdvojené, pro žáky, kteří by tento obor nezvládli, máme upravenou variantu. Liší se například v materiálech, se kterými učňové pracují, ale i v poměru teoretického a praktického výcviku," upřesnil Dalibor Benýšek a dodal, že o studium truhlářského i čalounického řemesla je zájem. „Nyní máme na navazujícím čalounickém oboru dokonce i jednu studentku, která vystudovala na vysoké škole dějiny umění. Zaujala ji praktická činnost, takže nyní je u nás," uzavřel ředitel.
Autor: Jana Klomfarová
Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz
Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Nové kliky Báry Škorpilové - mimo limit času a stylu
- Školy: CHILL ZONE na Přímce
- Dárek umělce k 800. výročí města: Opavě vyřezal páva
- ŠKOLY: Adaptační kurz na Přímce opět naplnil očekávání
- Široká nabídka řeziva v Kili
- Objevte dřevěnou architekturu pro budoucnost
- Videonávod - Dřevo z kouta: Výroba dubového stolu
- Návod: Jak vyrobit obrazový rám krok za krokem
- KILI: Akce na stolové nohy KILI CHILLI
- Školy: Žáci z Přímky přiložili ruku k dílu při Dnu povolání v ZŠ JUDr. Mareše
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře