Učňů je stále málo, ale truhlářů je víc než dřív
Český Krumlov - Pět zedníků, osm truhlářů, ale žádní tesaři a klempíři. Tak vypadá nový školní rok ve stavebních oborech na krumlovském učilišti.
Setrvalý stav, zájem je pořád malý, ale truhláři trhli po delší době rekord. Tak shrnuje nadcházející školní rok Pavel Postl, vedoucí Střediska praktické výchovy Středního odborného učiliště Český Krumlov. „Do prvního ročníku nastupují čtyři zedníci, možná jich bude pět, což je zlepšení, protože loni jsme obor zedník vůbec neotevřeli, a máme dost instalatérů,“ vyjmenovává. „Povedl se nám nábor instalatérů v Českých Budějovicích, kde mají teoretickou výuku, odborný výcvik zajišťujeme my. Truhlářů máme osm, to je po delší době rekord, ale vůbec jsme bohužel nenaplnili klempíře a tesaře.“

Tlak na to, aby z učilišť vycházelo víc řemeslníků, sílí. „Firmy je začínají dobře platit, a to nemluvím o šikovných OSVČ, ti mají peněz jako právníci,“ říká Pavel Postl. „Mám pocit, že se to trochu začíná měnit k lepšímu, pohled na věc by ale měli změnit hlavně rodiče dětí na základní škole.“
Truhláři, tesaři a klempíři měli ve chvalšinských dílnách odborná školení.Truhláři, tesaři a klempíři měli ve chvalšinských dílnách odborná školení.Truhláři, tesaři a klempíři měli ve chvalšinských dílnách odborná školení. Truhláři, tesaři a klempíři měli ve chvalšinských dílnách odborná školení.
„Stále u nich převládá názor ‚vyučení je málo, chci, aby dítě mělo maturitu‘, i když na to dítě nemá předpoklady. A přitom děti trochu manuálně zručné se s výučním listem budou mít v životě lépe, to je třeba si přiznat,“ říká přesvědčeně vedoucí SPV.
Spolupráci s SPV plánuje i krumlovská pobočka Jihočeské hospodářské komory (JHK), která sdružuje podnikatele na Českokrumlovsku a chce přispět k tomu, aby ze školy vycházelo víc držitelů výučního listu. „Dnes už nikdo neřeší, kolik řemeslníkovi zaplatí, ale řeší jen to, kdy se dostane se svou zakázkou na řadu,“ říká ředitelka oblastní kanceláře Helena Nekolová. „Řemeslníci si mohou vybírat, čekací lhůty jsou dlouhé.“
To potvrzuje i Pavel Postl, který potenciální zákazníky odmítá prakticky denně. „Jsou zvyklí nás oslovovat hlavně s odbornými drobnějšími pracemi, ale s menším počtem dětí a jedním pracovištěm toho moc nezvládneme, a tak jsou zklamaní. Říkám jim, aby psali na vyšší místa, aby se to konečně někam hnulo.“
Autor: Zuzana Gabajová
Zdroj: ceskokrumlovsky.denik.cz
Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Architektura: Prázdninový dům ve Volyni
- Dobrá práce: Žena kouzlí se dřevem a zachraňuje náročné řemeslo - umí toho hodně hračky, nádobí, domky...
- Bezpečný domov pro vaše ratolesti
- Dřevojas: Nábytek expres? Ale prosím!
- Měsíční dřevo – zapomenutá tradice ožívá, odborníci kroutí hlavou
- Podnikání: Na český realitní trh vstupuje ELK BAU, specialista na dřevostavby
- „Největší dřevěné město na světě“ má vyrůst ve Stockholmu
- Nábytek Jindřicha Halabaly vznikl v minulém století, jeho obliba ale trvá dodnes
- Trachea: Nábytek vsází na NANO!
- Videonávod - Dřevo z kouta: Výroba dubového stolu
Související články
- Konec nábytkářů v Česku? Asociace žádají podporu odborného školství
- Gotický nábytek vyrábí truhlář z Jablonecka. Vystavoval už i na Pražském hradě
- NEJLEPŠÍ TRUHLÁŘI PŘI VELETRHU FOR PASIV A FOR WOOD
- Soutěž SUSO našla zlaté jihočeské ručičky mezi budoucími zedníky a truhláři
- Řemesla jsou perspektivní, jde o nedoceněný obor, popisuje Knapil ze střední školy stavebních řemesel
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře