Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Design/Trendy

VELUX: Můžeme stavět budovy s nulovou stopou

„Budovy splňující standardy v podobě ventilace a čištění vzduchu by výrazně snížily přenos viru covid-19,“ řekl během konference VELUX Build for Life Joseph Allen, asistent profesora a ředitel Programu zdravé budovy na Harvardské univerzitě. Během architektonického fóra (15.–17. listopadu) zaměřeného na budoucnost vystoupilo více než 90 řečníků.

Velux

Ti prezentovali nejnovější výsledky svých výzkumů týkajících se zdravých budov v postcovidové éře, udržitelné architektury a role stavebnictví při snižování uhlíkové stopy.

Pokud čtete o ohnisku nákazy, obvykle vzniklo uvnitř objektu, v nedostatečně větraných prostorách… Budovy, které mají kvalitní ventilaci, čištění vzduchu a další prvky kontroly, jsou ohnisky jen velmi málo, pokud tu vůbec k šíření dochází,“ řekl Joseph Allen, který sdílel virtuální pódium s Johnem Macomberem, dalším přednášejícím z Harvardské univerzity. Diskutovali o nejnovějším výzkumu a vědeckém konsenzu o zdravém prostředí v budovách nejen v postpandemické éře.

Joseph AllenProfesoři z Harvardu se podělili také o výsledky své nové globální studie, která se zabývá vlivem znečištění venkovního ovzduší na kognitivní schopnosti zaměstnanců. V této studii jsme empiricky prokázali, že i když je znečištění venkovního vzduchu vysoké, tak pokud správně provozujete svůj systém – máte dobré filtry, kvalitní větrání – můžete dramaticky snížit úroveň znečištění vzduchu v interiéru. Pokud svou budovu spravujete správně, může se stát oázou. Můžete se zcela oddělit od toho, co se děje venku,“ řekl Allen, který je odborníkem na dopady kvality vnitřního prostředí na lidské zdraví a vnímání. Dodal, že podle jiné studie, kterou provedli, vedla nižší koncentrace znečištění nejen k lepším kognitivním schopnostem, ale měla také významný zdravotní přínos, mimo jiné znamenala snížení počtu hospitalizací a kardiovaskulárních onemocnění.

Dřevo sehraje hlavní roli v architektuře 21. století

Juri TroyKonference Build for Life – akce konaná v dánském hlavním městě a přenášená online – svedla dohromady odborníky z oboru stavebnictví a architektury i globální myšlenkové lídry. Společně diskutovali o největších výzvách a příležitostech v dnešním stavebnictví a zkoumali vliv denního světla na vytváření zdravých a odolných budov.

Vystoupení rakouského architekta Juriho Troye se zaměřilo na to, proč je dobrý design zásadní pro udržitelnost a dlouhou životnost. Všude, kde je to možné, musíme více stavět z obnovitelných materiálů. To je jediná možnost, jak dosáhnout toho, že naše budovy vymažou svou celkovou uhlíkovou stopu,“ vysvětlil a poukázal například na fakt, že správně využité dřevo pohlcuje uhlík. Podle rakouského architekta sehraje dřevo v architektuře 21. století hlavní roli. V budoucnu bychom měli stavět pouze tak, abychom přispívali ke zlepšení klimatu. Architektura by neměla problém vytvářet, ale podílet se na jeho řešení,“ dodal Troy, jehož vlajkovým projektem je 100% uhlíkově neutrální dům – Sunlighthouse – postavený v Rakousku v roce 2010.

Celý článek si můžete přečíst zde ... Můžeme stavět budovy s nulovou stopou.

Zdroj: www.tzb-info.cz

 


Výchozí reklama
Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg Ohra_120x90.jpg Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2024 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.