Objevte japonské nářadí pro truhláře. Nadchne začátečníky i ostřílené profíky.
Ač se může zdát, že pily a hoblíky fungují po celém světě stejně, není tomu tak. Důkazem je japonské nářadí. Je zkonstruováno pro pohyb směrem k sobě – tahem. Díky tomu nepotřebujete tolik síly a nad nástrojem získáte přesnou kontrolu. Proto se s japonským nářadím výborně pracuje i začátečníkům. Které druhy vám v truhlárně nesmí chybět?
Japonské pily
Japonské pily na dřevo se od pil západního typu liší hned v několika parametrech.
● Mají velmi tenkou čepel. Například pila Dozuki pro jemnou práci (např. čepy a rybinové spoje) může mít pilový plát pouze 0,3 mm. Díky tomu je řez extrémně tenký a čistý.
● Japonské pily řežou tahem. To nevyžaduje tolik síly, jako když na pilu musíte tlačit. Zpočátku to chce nacvičit správnou techniku, ale jakmile si řezání s japonskou pilou osvojíte, už ji nebudete chtít dát z ruky. Ať jste začátečník, nebo ostřílený profesionál.
● Vyrábí se z kvalitní kalené oceli s nerezovou úpravou. Vydrží dlouho ostré. Zuby se brousí ze třech stran a mají jen malý šrank. Díky tomu japonská pila proniká dřevěnými vlákny jako nůž, místo aby je lámala a štěpila. Při ztupení se čepel jednoduše vymění.
● Na dlouhou rukojeť se vejdou obě ruce. Pilu můžete uchopit podle toho, jak je vám pohodlné, a tak nad ní získáte maximální kontrolu.
Japonské ruční pily se vyrábí v mnoha typech, velikostech a s různou roztečí zubů. Pokud si chcete pořídit první japonskou pilu, vsaďte na typ Ryoba. Najde využití jako univerzální truhlářská pila na krácení materiálu i jemnější práce. Zuby jsou umístěny z obou stran čepele pro podélné i příčné řezy. Řeže rychle a čistě.
Japonské hoblíky
I japonské hoblíky jsou zkonstruovány pro precizní a pohodlnou práci se dřevem. Jejich želízko je uložené pod nižším úhlem – díky tomu řeže dřevěná vlákna čistě a s menší námahou. Stejně jako u japonských pil je čepel velmi tenká a ostrá a dá se vyměnit.
Hoblíky mají s japonskými pilkami společnou ještě jednu věc – používají se tahem k sobě. Jednou rukou tlačíte hoblík ke dřevu a druhou táhnete k sobě. Nad pohybem tak máte lepší kontrolu a dosáhnete stejnoměrného výsledku hoblování.
Jednoduchý a účelný tvar japonského hoblíku umožňuje rychlé manévrování. Snadné je i nastavení úběru hoblíku. Poklepem na horní hranu želízka zvětšíte ubíranou třísku a poklepem na zadní část těla hoblíku ji zmenšíte.
Japonské rašple
Naprosto unikátním nástrojem je pak japonská rašple. Skládá se z několika pilových listů sestavených do mřížkového vzoru. Rašple je tak nejen velmi ostrá a extrémně rychle ubírá materiál, ale hlavně se neucpává, protože odpad propadá mřížkou.
Navíc se vyrábí v oboustranné verzi – z jedné strany jsou hrubší zuby na tvarování dřeva a z druhé jemnější zuby na dokončovací práce. V jednom nástroji tak získáte hned dva pomocníky na opracování dřeva.
Japonská dláta a nože
Pokud se věnujete i řezbářství a restaurování nábytku, přijdou vám vhod také japonská dláta a nože pro umělecké opracování dřeva. Japonské dláto Gisuké má unikátní konstrukci ze dvou druhů oceli – ta tvrdší se zasekává do dřeva, ta měkčí v rukojeti tlumí údery. Dláto pořídíte v různých šířkách a tradičně se do něj klepe dřevěnou palicí.
Pro umělecké řezbářství využijete japonský nůž Kiridashi s malou čepelí a špičatým hrotem. Hodí se pro přesné řezání, materiálem proniká jako skalpel. Hladká dřevěná rukojeť perfektně padne do ruky. A kdyby v dílně nůž náhodou nenašel dostatek využití, můžete ho s sebou vzít na ryby nebo kempování.

Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Novinky a akce na LIGNA 2025: Co nesmíte minout?
- Ligna 2025 - Hlavní témata veletrhu: Propojení, udržitelná výroba a kompozitní dřevo
- Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
- Kariérové poradenství na Přímce nabídlo žákům nejen osobnostně rozvojové techniky
- POZVÁNKA na veletrh LIGNA 2025
- LIGNA 2025: Klíčový veletrh pro dřevozpracující průmysl
- Pocta tvůrci legendární židle z ohýbaného dřeva ve slavné vile Tugendhat
- Školy: Truhláři z Přímky v ZŠ JUDr. Mareše Znojmo
- Češi vytvoří na EXPO unikátní les z pravěkého dřeva. Čekalo ukryté v zemi
- Objevujte Přímku aneb Moderní zázemí, tradice a kreativita
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře