Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Odborná témata » Materiály

Polymetylmetarylát – nový nástroj designu / Design, trendy

Současný nábytkový design se pohybuje na hranici minimalistického pojetí a regenerace dekoru. Zajímavým materiálem, který může vytvářet jakousi syntézu těchto na první pohled neslučitelných kategorií je akryl (polymetylmetakrylát). Vynikající vlastnosti tohoto materiálu vkládají do rukou designérů nástroj, s nímž lze dosáhnout vedle uspokojení nezbytného požadavku funkčnosti i významného estetického efektu ...

Koupelnový panel byl pod názvem „Fortelná koupelna“ předveden v rámci expozice studentských prací na veletrzích Nábytok a bývanie 2010 v Nitře a MOBITEX 2010 v Brně
Autor: Archiv L. Kanické

Tvarosloví designu je do jisté míry závislé na použití různých materiálů a technologií. Tyto jsou v permanentním vývoji a umožňují obohacovat životní prostředí o nové produkty. Některé materiály se objeví a po chvíli se od jejich užití upustí, jiné zůstanou a promění nábytkové produkty v bestsellery. Takových případů bychom v historii designu nalezli spoustu a jen namátkově je možné jmenovat Thonetku č. 14 nebo Panton chair, tzv. Pantonku. Současný nábytkový design se pohybuje na hranici minimalistického pojetí a regenerace dekoru. Zajímavým materiálem, který může vytvářet jakousi syntézu těchto na první pohled neslučitelných kategorií je akryl (polymetylmetakrylát). Příkladem může být např. sortiment firmy Aitali, konkrétně program sedacího nábytku Iceberg, který byl předveden na pařížské výstavě Maison & objet 2010. Vynikající vlastnosti tohoto materiálu (malá hmotnost, dobrá tvarovatelnost a barvitelnost) vkládají do rukou designérů nástroj, s nímž lze dosáhnout vedle uspokojení nezbytného požadavku funkčnosti i významného estetického efektu.

Výchozí reklama

Iceberg je právě onou syntézou dekoru a minimalismu, čímž nevylučuje použití v jakémkoliv interiéru. Ještě dále zašla v použití polymetylmetakrylátu firma Design by bleu nature (rovněž výstava Maison & objet 2010). Používá ho k adjustaci zkamenělého dřeva, které vzniklo před 225 miliony let v důsledku vulkánové aktivity zeměkoule. Existující dřevo bylo zakonzervováno včetně své struktury a zajímavé barevnosti vzniklé průnikem různých minerálů. Dřevo se ručně naskládá do formy, za studena je do ní nalito akrylátové sklo, ohřeje se a následně uloží na týden do chladu, rozkrájí na bloky a vyleští. Vzniklý sedací prvek je vnímán současně jako umělecký objekt s vysokým emocionálním nábojem, svědek minulosti planety. Sklo je extrémně transparentní, odolné vůči UV záření, nepoškrabatelné a recyklovatelné. Tyto příklady ilustrují fakt, že se využití polymetylmetakrylátu v nábytkářské tvorbě posouvá od pouhého nahrazovaní skla do zcela jiných dimenzí.

DUOPLEX® a DUOFORTE® Také materiály DUOPLEX® a DUOFORTE®, dostupné na tuzemském trhu, jsou dokladem nového pojetí využití polymetylmetakrylátu, tentokrát jeho spojením s dřevem, přičemž vhodně využívají příznivých vlastností obou materiálů. Atraktivní vzhled dřeva v kombinaci s čirým nebo mléčným průsvitným materiálem různé barevnosti může v kombinaci s podsvícením navodit v interiéru příjemnou atmosféru. Efektivní jsou i exotické dřeviny. Povrch materiálu je kompaktní. Upravuje se leštěním olejovoskem, více namáhané výrobky se lakují. Nepropouští proto prach a lze ho lehce ošetřovat. Kombinace dřeviny a akrylu umožňuje různý dezén hotových dílců, např. pruhy, mříž nebo kolečka. Maximální velikost dílců je 2000 x 1000 mm v podélném směru.

DUOPLEX® je standardně dodáván v tloušťce 5 mm. Plát dřeva je jednoduše vkládán do vyfrézovaných drážek akrylu. Nejčastěji se používá jako výplň dveří, kuchyňských dvířek, ale také jako součást schodišť, podhledů a obložení stěn.
DUOFORTE® je konstrukčně pevnější, vzniká střídavým prokládáním hranolu akrylu a hranolu dřeva, a proto je vhodný i k výrobě nábytku, dveří nebo namáhaných schodišťových komponentů.

Mechanické vlastnosti těchto materiálů se budou testovat v akreditované zkušební laboratoři 1030.2 Mendelovy univerzity v Brně. Doktorandi této školy, Ing. Skřebská, Ing. Suchý a Ing. Závada, využili optických a mechanických vlastností materiálu DUOFORTE® a DUOPLEX® k navržení koupelnového nábytku. Sestavu koupelny tvoří zadní panel vyrobený z materiálu DUOFORTE® (kombinace mléčného akrylu s ořechovým masivem), ke kterému je připevněno umývadlo a drobný koupelnový mobiliář – koše na špinavé prádlo, zásuvka, police a niky. Na čelo košů a zásuvky je použit dekorativní materiál DUOPLEX® (kombinace čirého akrylu a jasanu). Uchycení jednotlivých prvků k zadnímu panelu je možné prostým navrtáním napevno, nebo zavěšením na zafrézované kovové lišty, což je variabilní a lépe reaguje na dosahové možnosti jednotlivých členů rodiny (děti, dospělí). Projekt „Fortelná koupelna“ je jedním z prvních pokusů uplatnit tyto atraktivní materiály v nábytkovém designu. Lze se jen těšit, že přibudou i další.

Možnosti materiálu jsou obrovské, záleží pouze na kreativitě designéra. Výrobcem materiálu Duoplex® a Duoforte® je firma FK dřevěné lišty spol. s r. o. Její historie sahá až do první třetiny 20. století, kdy rakouský podnikatel Franz Kolar založil ve Vídni společnost Franz Kolar Brunn GmbH. Využil svých znalostí z oblasti opracování dřevěných lišt a výroby potřebných nástrojů a úspěšně tak zaplnil prázdné místo na rakouském trhu. Firma stále existuje. V roce 1993 se v České republice začala budovat její dceřiná společnost s názvem FK dřevěné lišty spol. s r. o. V současnosti má 165 zaměstnanců. Již dávno se neorientuje „pouze“ na výrobu dřevěných lišt. Neustále pracuje na vývoji nových produktů. Nabízí dřevěné větrací mřížky různého provedení, úchytky, schodové komponenty, madla a zábradlí atd. K nejzajímavějším produktům poslední doby patří právě materiály DUOPLEX® a DUOFORTE®. Společnost FK dřevěné lišty, spol. s r. o. si od počátku svého založení zakládá na kvalitních materiálech a precizním zpracování svých výrobků, za což získala mnohá ocenění.

Autoři: doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc., Ing. Leona Skřebská, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně
Foto: archiv L. Kanické
Zdroj: designcabinet.cz

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
0.0/5 (0 hlasů)

Hodnocení článku

0.0/5 (0 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg logo-pragoligna-partneri.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu