Průzkum: Firmy chtějí kvalitní absolventy, ti však chybějí
Největší poptávka je po kvalifikovaných zaměstnancích se středním odborným vzděláním či vyučením. Nejčastěji si však firmy stěžují na nedostatečnou praktickou připravenost, jazykovou vybavenost a další aspekty. Firmy dnes postrádají některé profese a situace se nezlepší ani v příštích 5-10 letech. Důvody proč tomu tak je, návrhy na řešení této situace a další zajímavé výsledky průzkumu se dozvíte zde ...
Francouzsko-česká obchodní komora provedla v listopadu a prosinci 2014 zajímavý průzkum zaměřený na technické vzdělávání. Oslovila 200 malých a středních průmyslových podniků (11 - 249 zaměstnanců dle Asociace MSP).
V České republice, která patří historicky k zemím s vysokým podílem průmyslu na celkovém HDP, v posledních dvaceti letech dochází k postupnému poklesu zájmu o tradiční průmyslové profese a řemesla. Mladší generace se přesunula do oblasti služeb. Toto je jeden z důvodů, proč chybějí kvalifikovaní absolventi technických oborů po kterých je ve firmách značná poptávka.
V čem je problém
Tři čtvrtiny dotazovaných firem zaměstnává absolventy, ale naráží na různé problémy. Nejvíce firem se setkalo s tím, že absolventům odborných škol chybí praktická připravenost a kvalita, případně absolventi nemají o práci zájem nebo je ve firmách nepotřebují. Z dalších aspektů firmám u absolventů chybí jazyková vybavenost, sociální dovednosti, flexibilita a teoretická připravenost.
Poptávka po absolventech
Největší zájem (34%) je o odborníky s praxí (nejčastěji 3 - 5 let) s ve věku 26 - 35 let. 10% dotazovaných uvedlo, že požaduje čerstvé absolventy odborných škol.

Jaký je trend
Na trhu chybějí některé profese jako např. zámečníci, svářeči, obráběči kovů, zedníci, elektrikáři a situace se nezlepší ani v příštích 5 – 10 letech. Hlavními důvody dle dotazovaných firem, proč budou řemesla chybět jsou nezájem mladých lidí o studium řemesel (54 %), již nyní řemeslo chybí na trhu práce a nedostatek a rušení odborných učilišť. Za 5 - 10 let bude dle dotazovaných podniků největší nedostatek zámečníků, zedníků, elektrikářů, truhlářů a dalších řemesel.
Řešení situace - role státu i firem
Firmy vidí v aktuální situaci i v možnosti jejího řešení jasnou roli státu. Dle názoru dotazovaných by mělo dojít ke zvýšení atraktivity technických oborů a to především v jejich zviditelnění a propagaci. Dále v podpoře odborných škol formou dotací a stipendií a celkově ve změně systému školství. Zaměstnavatelé však mohou sami pomoci ve zlepšení aktuálně špatné situace například prostřednictvím lepší vlastní prezentace, nabídkou vyšších platů, ve výchově studentů jako svých budoucích zaměstnanců, ve spoluprácí se školami a nabízet studentům kvalitní praxi.
Nadpoloviční většina respondentů organizuje doplňkové vzdělávací programy – nejčastěji formou exkurzí, dlouhodobých praxí či náborových prezentací ve školách. Vlastní vzdělávací program však nemá 80 % dotazovaných společností.
-> Podrobné výsledky průzkumu: Pohled průmyslových firem na kvalitu českého technického vzdělávání
Zdroj: Tisková zpráva Svazu průmyslu a dopravy České republiky
Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Novinky a akce na LIGNA 2025: Co nesmíte minout?
- Ligna 2025 - Hlavní témata veletrhu: Propojení, udržitelná výroba a kompozitní dřevo
- Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
- Kariérové poradenství na Přímce nabídlo žákům nejen osobnostně rozvojové techniky
- POZVÁNKA na veletrh LIGNA 2025
- LIGNA 2025: Klíčový veletrh pro dřevozpracující průmysl
- Pocta tvůrci legendární židle z ohýbaného dřeva ve slavné vile Tugendhat
- Školy: Truhláři z Přímky v ZŠ JUDr. Mareše Znojmo
- Češi vytvoří na EXPO unikátní les z pravěkého dřeva. Čekalo ukryté v zemi
- Objevujte Přímku aneb Moderní zázemí, tradice a kreativita
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře