Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality » Dobrá práce

Neživí mě to, ale baví mě to, říká o své práci dřevotoč Jiří Hurych. Každá jeho miska má svůj příběh

Někdo truhlaří, někdo řezbaří, Jiří „Ghur“ Hurych z Nelahozevsi dřevotočí. Původní profesí vychovatel v dětském domově začal před čtyřmi lety s jedním dlátem a vypůjčeným soustruhem. Dnes jeho dřevěné misky křehkostí připomínají porcelán. Navzdory sukům a prasklinám jsou dokonalé, zůstává v nich totiž kus umělcovy duše.

Jiří Hurych používá pro svoji tvorbu převážně české dřevo.

Dílna s profesionálním soustruhem voní dřevem. Právě tady tráví Jiří Hurych každou volnou chvilku. Vznikají zde zátky k lahvím, mlýnky na sůl a koření, poháry na víno i dřevěné knoflíky. Dřevěné výrobky tvoří za pomoci soustruhu a dlát. Špalík si prý sám řekne, co z něho bude. Suky, praskliny a jiné vady dřeva se stávají inspirací pro originální zpracování materiálu.

Ukázka z tvorby Jiřího Hurycha

Jiří Hurych při práci využívá také šlapací soustruh, se kterým objíždí středověké bitvy a další historické akce. „Jedná se o repliku pružinového soustruhu nalezeného v Novgorodu, datovaného do 11. století. Já jsem si podle nákresu vytvořil jeho kopii,“ vysvětluje Jiří Hurych. „Tuto kopii vozím sebou po středověkých akcích a tím, že je to docela bezpečné a na vlastní pohon – vlastní nohou šlapací, tak nechávám děti i dospělé si šlápnout a vyzkoušet si, jaké to dříve bylo.“

Mísa

K výrobě Jiří Hurych používá dřevo českých lesů jako je dub, jasan, javor, ale také dřeva z ovocných stromů. Podle originální značky na dně misky pozná, kdy misku vyrobil a odkud dřevo pochází. Každý výrobek tak vypráví svůj vlastní příběh.

Zdroj: Český rozhlas, region.rozhlas.cz

Výchozí reklama
Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Štítky

Dřevo Misky


Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu