Když řemeslo baví. Podívejte se, jak ve Žďáře vychovávají truhláře či hrnčíře
Na zámku ve Žďáře nad Sázavou to žije. A nejen v muzeu či kavárně. Děti i dospělí se zde mohou věnovat mimo jiné třeba řemeslům – v kurzech, které připravují místní pořadatelé. Na mladší návštěvníky se loni na podzim zaměřily hlavně kroužky Chytrá ruka a Malý muzejník, atraktivně pojatá pro ně byla i výstava Výslovný zákaz dalšího opisování (rukopisu). A kdo by si chtěl také vyzkoušet práci se dřevem či vyrazit bádat do muzea, může se zapojit i v novém roce. Taktéž výstavu VZDO(R) je možné zhlédnout ještě do konce ledna.
Zdroj: zdarsky.denik.cz
Kroužky Chytrá ruka
Na žďárském zámku jsme ukončili historicky první pololetí kroužků Chytrá ruka. Děti byly v zámeckých dílnách našimi mistry řemesel pasovány na keramiky-hrnčíře a na truhláře. Z výrobků doslova přecházel zrak! Nové kroužky začínají už v únoru. Místa je možné rezervovat na tesnohlidkova@zamekzdar.cz.
Malý muzejník
V malé muzejníky se během stejnojmenného podzimního kroužku proměnilo dvanáct šikovných dětí. Prozkoumaly první patro Muzea nové generace i další místa na zámku, povídaly si o založení kláštera i románských a gotických stavbách. Z Malého muzejníka se stala naše srdcová záležitost a zámecké lektorky i děti už se moc těší na jarní pokračování!
Zdroj:
https://zdarsky.denik.cz/ctenar-reporter/kdyz-remeslo-bavi-podivejte-se-jak-ve-zdare-vychovavaji-truhlare-ci-hrncire-2022.html
Výstava VZDO(R) a Novinářem za sametové revoluce
Výstavu Výslovný zákaz dalšího opisování (rukopisu) VZDO(R) vycházející z archivu a pamětí žďárského rodáka a signatáře Charty 77 Víta-Bohumila Homolky navštěvují mimo běžných návštěvníků také školní skupiny. Během interaktivní prohlídky zaměřené na samizdat v letech 1968–1989 se mohou setkat přímo s autorem a díky doprovodnému edukačnímu programu Novinářem za sametové revoluce nahlédnout do doby, kdy se z nesvobody stávala svoboda.
Zdroj:
https://zdarsky.denik.cz/ctenar-reporter/kdyz-remeslo-bavi-podivejte-se-jak-ve-zdare-vychovavaji-truhlare-ci-hrncire-2022.html
Autor: Martina Sedláková
Zdroj: zdarsky.denik.cz

Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Novinky a akce na LIGNA 2025: Co nesmíte minout?
- Ligna 2025 - Hlavní témata veletrhu: Propojení, udržitelná výroba a kompozitní dřevo
- Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
- Kariérové poradenství na Přímce nabídlo žákům nejen osobnostně rozvojové techniky
- POZVÁNKA na veletrh LIGNA 2025
- LIGNA 2025: Klíčový veletrh pro dřevozpracující průmysl
- Pocta tvůrci legendární židle z ohýbaného dřeva ve slavné vile Tugendhat
- Školy: Truhláři z Přímky v ZŠ JUDr. Mareše Znojmo
- Češi vytvoří na EXPO unikátní les z pravěkého dřeva. Čekalo ukryté v zemi
- Objevujte Přímku aneb Moderní zázemí, tradice a kreativita
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře