Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Aktuality

Dobrá práce: Na zahradní sochy je nejlepší dubové dřevo. Nesmí být vysušené.

Sochař a řezbář Petr Krajíček má svou dílnu v Rantířově u Jihlavy. První dláta mu před lety vykoval jeho strýc, dnes pracuje i s motorovou pilou.

Vodník od Petra Krajíčka
Zdroj: Český rozhlas

„Začínal jsem s pár dláty a postupně jsem se dostal na řezbářská sympozia,“ říká sochař a řezbář Petr Krajíček. V jeho rantířovské dílně právě leží na hoblici bílý anděl se zlatými křídly. „Je z nedalekého kostela. Upadlo mu křídlo, rozlomilo se na několik částí takže ho restauruji.“ Nevěnuje se ale jen opravám starých děl. Jeho autorské dřevěné sochy zdobí nejednu zahradu nebo park. Vyřezal i zvonici a v poslední době je prý zájem o vodníky.

Řezbář a sochař Petr Krajíček
Petr Krajíček - řezbář a sochař

Dubový vodník

Na jednoho vodníka má už na zahradě připravený dubový špalek. Je vysoký asi 160 centimetrů a průměr má asi 90 centimetrů. Už teď Petr Krajíček ví, jak bude pohádková postava vypadat. „Bude začínat kloboukem, bude mít fajfku v ruce,“ ukazuje na špalku. 

Právě dubové dřevo je pro venkovní sochy ideální. „To, co jde do interiéru, musí být absolutně vyschlé, většinou lípa. Dub socháme v mokrém stavu, protože do suchého by to bylo hodně těžké,“ vysvětluje.

Dřevěná socha od Petra Krajíčka

Zde si můžete poslechnout rozhovor s Petrem Krajíčkem:

Rozhovor s Petrem Krajíčkem

Autor: Irena Šarounová
Zdroj: Český rozhlas

 

Výchozí reklama
Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (1 celkem)

  • Honza Fernez: sochy Úterý 27. Prosinec 2022 17:53
Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg Ohra_120x90.jpg Hettich-120x90.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2024 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.