Soutěže: Titul Truhlář roku zůstal v Českém Krumlově
Český Krumlov - Celostátní titul Truhlář roku zůstává na krumlovském odborném učilišti. Loni ho vyhráli Ivan Crkva a Timothy Belcher, letos si ho z Českých Budějovic, ze soutěže na výstavě Vzdělání a řemeslo, přivezli učni třetího ročníku Štěpán Bigas z Černé v Pošumaví a Martin Soběslavský z Českého Krumlova.
„Soutěže se účastnilo devět středních škol a učilišť z celé České republiky a soutěžící, dva reprezentanti z každé školy, měli podle zadání a technického výkresu vyrobit noční stolek na kolečkách se dvěma zásuvkami,“ upřesnil za své svěřence Pavel Postl, vedoucí českokrumlovského Střediska praktické výchovy, které pro zdejší Střední odbornou školu zdravotnickou a Střední odborné učiliště (SOŠZ a SOU) zajišťuje odborný výcvik pro žáky stavebních oborů. „Samostatně se hodnotila práce jednotlivce i kolektivní výkon družstev. Oba soutěžící předvedli prvotřídní výkon a celou soutěž zcela ovládli. Odměnou jim byly diplomy a spousta věcných cen.“
„Já jsem celou soutěž vyhrál i jako jednotlivec, Martin byl třetí. Za školu jsme byli společně první,“ pochlubil se Štěpán Bigas. „Vyráběli jsme noční stolek se dvěma šuplíky, ale co přesně budeme dělat, jsme se dozvěděli až ráno na soutěži.“
Pracovali dva dny, všem na očích, před zraky porotců i diváků. „Porota toho hodnotila spoustu, jak jsme to celé postavili, jestli jsme dodrželi rozměry, jestli jsme dodržovali bezpečnost práce a tak dál,“ doplnil Martin Soběslavský.
Oba truhláři se svého oboru hodlají držet dál. A vybrali si dobře, ví, že o práci v budoucnu nouzi mít nebudou.
TRUHLÁŘŮ BUDE MÁLO
Ve třetím ročníku je letos na krumlovském učilišti pouhých osm učňů, do prvního ročníku jich nastoupilo dokonce jen pět. „Že je nás tak málo, má pro nás osobně výhody, ale do budoucna to bude velký problém,“ myslí si Štěpán Bigas. „Práci máme už teď jistou a budeme i dost vydělávat, ale řemeslníků bude málo.“
„Už teď je po truhlářích velký hlad, máme o obživu postaráno,“ přidal se Martin Soběslavský.
Oba mají v plánu se truhlařiny držet dál. „Určitě budu řemeslo dělat. Chtěl bych být tři roky někde ve firmě, protože musíme mít tříletou praxi, než dostaneme živnostenské oprávnění, potom bych chtěl začít dělat sám na sebe,“ plánuje Štěpán Bigas. „Hlavně mě tahle práce opravdu baví, byl jsem k ní vedený odmala. Je to pro mě srdcová záležitost.“
On i Martin Soběslavský uvažují i o tom, že by si udělali maturitu, teď jsou na tříletém oboru. „Možná bychom si udělali i výuční list v tesařině. Tesaři dělají hrubou práci, krovy, dřevostavby, sruby, a to umět není na škodu. Tyhle obory mají budoucnost.“
Zdroj: https://ceskokrumlovsky.denik.cz
Autor: Zuzana Gabajová
Hodnocení článku
Další články z rubriky
- Díky, že můžem! ... Na Přímce si připomněli 35. výročí sametové revoluce
- Středoškoláci představili na Přímce své obory a už finišují v přípravách na vánoční výstavu
- Nové pracovní desky EGGER v Kili: Kvalita, styl a funkčnost v každém detailu
- Truhlář ze znojemské Přímky v krajském kole Mistrovství ČR těsně pod bednou!
- Nové zásuvky Kili CHILLI box: Kombinace kvality, inovace a funkčnosti
- Pozvánka: Konference INTERIÉRY 2024: Inspirace pro výrobce i designéry
- Nové kliky Báry Škorpilové - mimo limit času a stylu
- Školy: CHILL ZONE na Přímce
- Dárek umělce k 800. výročí města: Opavě vyřezal páva
- ŠKOLY: Adaptační kurz na Přímce opět naplnil očekávání
Související články
Komentáře (0 celkem)
Článek zatím nemá žádné komentáře