Výchozí reklama
Výchozí reklama
Články » Odborná témata » Technologie

Ozuby (cinky, rybina)

Jedná se o základní rohový spoj, dosud nejpevnější a nejkvalitnější. Jeho původ je v tesařském způsobu přeplátování na rybinu. Tento spoj byl známý a používaný již ve starém Egyptě, což dokládají ...

Ozuby, cinky - nákres
Autor: Archiv manželů Kodýdkových

Jedná se o základní rohový spoj, dosud nejpevnější a nejkvalitnější. Jeho původ je v tesařském způsobu přeplátování na rybinu. Tento spoj byl známý a používaný již ve starém Egyptě, což dokládají archeologické nálezy. Používají se v základních konstrukcích nábytkových korpusů, na truhlách a zásuvkách.

Rozeznáváme tři typy ozubů: otevřené, polokryté a celokryté. Základní varianta, otevřené ozuby, jsou vidět z obou na sebe kolmých stran výrobku. Ovšem často se také používají ozuby polokryté, které jsou vidět jen z jedné strany výrobku. Toho se využívá výhradně na spoje které jsou pohledové z jedné strany, například přední strany zásuvky nebo korpus skříně, který není na spojích přelištován krycí ozdobnou lištou. Celokryté ozuby se v praxi požívají jen řídka a to na výrobky pohledové ze všech stran. Tento druh spoje býval používán při závěrečných učňovských zkouškách, aby na něm byla dostatečně otestována zručnost řemeslníka.

Výchozí reklama

Cinky se vyrábějí pilkou čepovkou a dlátem. Pilkou se vyřežou zářezy a následně se materiál odseká dlátem. Na jedné straně jsou cinky, které se zužují směrem od kraje desky dovnitř, to znamená, že na kraji jsou širší než uvnitř (tvar rybího ocasu - proto rybina). Druhý kus má cinky stejně široké, ale mají rozdílnou tloušťku na opačných stranách prkna, to znamená že z jedné strany jsou širší a zužují se ke druhé straně prkna. Toto zkosení zajistí potřebnou pevnost a v podstatě nerozpojitelnost ve směru tahu. Cinky se obvykle lepí.

Doporučte článek:

Doporučení článku e-mailem

Ohodnoťte článek:
5.0/5 (1 hlasů)

Hodnocení článku

5.0/5 (1 hlasů)

Další články z rubriky

Související články


Komentáře (0 celkem)

Článek zatím nemá žádné komentáře

Komentovat článek (pro komentář k článku se musíte přihlásit nebo registrovat )

Reklama

Partner tém. měsíce

Reklama

WOOD-TEC_logo_2019_v90.jpg logo-cesky-kutil.gif cestadreva-partner-truhlarskyportal-90.jpg SUSO-90-120.gif Hettich-120x90.jpg logo-pragoligna-partneri.jpg
Truhlářský portál.cz na: Facebook

© Copyright 1999–2015 Truhlářský Portál.cz. Všechna práva vyhrazena. ISSN 2336-6419. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu vydavatele.

Kvalitní holandský nábytek z masivu za rozumnou cenu